Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Wyprawka dla psa – co powinno się w niej znaleźć? część II 

Wyprawka dla szczeniaka to zbiór najważniejszych w pierwszych miesiącach akcesoriów i przedmiotów niezbędnych dla prawidłowego i bezpiecznego rozwoju psa. Taki pakiet startowy w życiu z nową ludzką rodziną. W jego skład wchodzą: legowisko, miski, karma a także akcesoria dodatkowe, uzupełniające wyprawkę, takie jak obroża lub szelki, smycz, zabawki czy kosmetyki.

Obroża, smycz, szelki 

Na pewno zastanawiasz się, czy wybrać szelki, czy obrożę. W przypadku szczenięcia i zaczynającej się między wami przygody z nauką posłuszeństwa, nauką spacerowania przy nodze, wyznaczania granic oddalania się psa podczas spaceru warto kupić jedno i drugie.

Behawioryści sugerują szelki, z uwagi na większe bezpieczeństwo korzystania. Z uwagi na inne w przypadku szelek miejsca stawiające opór, w momencie ciągnięcia eliminują one problem uszkodzenia kręgów szyjnych. Nagłe szarpnięcie może doprowadzić do urazu kręgów szyjnych, o co przecież nie trudno w pierwszych miesiącach nauki, kiedy maluszki są zainteresowane wieloma rzeczami na spacerze i ciągnięcie na smyczy w pogoni za motylkiem, kotkiem lub innym ciekawym zjawiskiem jest mocno prawdopodobne. Szelki dodatkowo wzmacniają więź i zaufanie między opiekunem a pupilem.

Jednak nie rezygnujmy z obroży, w przyszłości może się okazać, że będziemy z niej korzystać, zatem jak najbardziej zasadna jest nauka ich noszenia i korzystania przez zwierzaka a okres szczenięcy jest najlepszy do zapoznania się i przyzwyczajenia do obroży. Jednak zamiast na spacerach, lepiej zakładać ją w domu, tak by piesek obył się z nią i nie zwracał na nią zbytniej uwagi. Zarówno obroża jak i szelki muszą być odpowiednio dobrane do wielkości psiaka. W tym celu, jeśli nie chcemy ich co jakiś czas zmieniać na nowe, warto kupić te rosnące wraz z psem.

W śród smyczy zasadniczo mamy do wyboru trzy rodzaje: smycze wyciągane (inaczej „flexi”), o stałej długości (wykonane z różnych materiałów np. taśma, sznurek, plecionka, łańcuszek, skórzana) oraz linki trenerskie.

O tym, czy wybrać smycz wyciąganą, czy spacerową, decydować będzie tak naprawdę opiekun biorąc pod uwagę wielkość psa, charakter spacerów a nawet okolicę.

Jeśli mieszkamy w mieście a spacer przebiega w bliskiej styczności z ulicą smycz rozciągana może nie być najlepszym rozwiązaniem, gdyż ciężej w jej przypadku kontrolować odległość między nami a psem. Idealna jest natomiast podczas spacerów w parku lub innej otwartej przestrzeni, dając psu możliwość na eksplorowanie terenu.

Jeśli naszym celem jest nauka chodzenia przy nodze smycz stała może się okazać skuteczniejszą opcją. Pod żadnym jednak pozorem nie należy pozwalać psu szarpać czy tarmosić smyczy lub używać jej jako zabawki/ gryzaka, ponieważ jest to narzędzie do panowania nad psem podczas spaceru.

Gryzaki, zabawki 

Szczeniak uwielbia i potrzebuje zabawy. Stymuluje ona jego rozwój emocjonalny, pomaga zbudować więź z opiekunem, zaufanie do ludzi, jest częścią procesu socjalizacji psa w ludzkim otoczeniu, wreszcie jest formą rozładowania energii lub przynosi ulgę w okresie zmiany zębów z mlecznych na stałe. To bardzo ważny aspekt psiego rozwoju, którego nie możemy zaniedbać. Ponadto, pies który się nudzi może niszczyć w mieszkaniu czego wolelibyśmy uniknąć.

Zabawki i gryzaki dla szczeniąt powinny osiadać odpowiedni atest i być wykonane z wytrzymałych materiałów tak aby niemożliwe było ich rozgryzienie na części i połknięcie elementów. Zabawki dla dzieci nie powinny być oddawane psu do zabawy, gdyż nie są bezpieczne i grożą zadławieniem się jakimś fragmentem.

Akcesoria do pielęgnacji 

Każdego szczeniaka, a już szczególnie psa rasy długowłosej lub z gęstą okrywą należy przyzwyczajać od małego do szczotkowania i kąpieli. W przyszłości będą to systematyczne rytuały i żeby były dla psa przyjemne i bezstresowe warto naukę pielęgnacji sierści rozpocząć już w wieku szczenięcym.

Zabiegi pielęgnacyjne są ważne dla zdrowia pupila. Skórę, sierść i paznokcie należy utrzymywać w należytej czystości i zdrowej kondycji. Systematyczne czesanie usuwa podszerstek i bród, pozwala szybciej dostrzec ewentualne pasożyty lub zmiany skórne.

Jeśli nie jesteś pewien jakie akcesoria zakupić skonsultuj się z groomerem lub zapytaj o poradę w sklepie zoologicznym. Czesząc psa zachowaj spokój i zrozumienie. Jest to dla niego zupełnie nowe doświadczenie, dla tego unikaj zdenerwowania, pozwól powąchać akcesoria, czesanie wykonuj powolnymi ruchami mówiąc do psa łagodnie. Z każdym kolejnym zabiegiem piesek powinien wykazywać coraz więcej entuzjazmu podczas tej pielęgnacji.

Podkłady higieniczne 

Podkłady higieniczne wspierają opiekunów w praktycznej nauce czystości. Popularne maty do sikania wypełnione są specjalnym żelem, który absorbuje nie tylko wilgoć (płyny) ale i maskuje zapachy.

Jest bardzo użyteczny w nauce załatwiania się w wyznaczonych miejscach i eliminuje problem niechcianych kałuży w domu. Spód maty jest foliowy co zapobiega przesiąkaniu płynu i chroni podłogę. Na rynku jest wiele mat do wyboru a nowością są maty o zapachu trawy, które mają ułatwić naukę załatwiania się które następnie pies będzie kontynuował na zewnątrz. 

Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci