Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Strupy u psa – co może być przyczyną?

Znalazłeś na skórze zwierzaka strupek – nie martw się, może być efektem przypadkowego zadrapania np. o gałęzie podczas spaceru. Jeden duży może być oznaką jakiegoś incydentu albo ugryzienia przez innego psa.

Natomiast, jeśli podczas zabawy, kąpieli, lub rutynowej pielęgnacji zauważysz więcej strupów, skupionych wokół jednej okolicy sugerujemy baczniej przyjrzeć się zachowaniu psa i dokładnie obejrzeć ciało, skórę i sierść. Może to być oznaką świądu lub jakiegoś ze schorzeń dermatologicznych. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie przyczyny mogą powodować rany a co za tym idzie strupy na ciele twojego psa.

Choroby dermatologiczne u psa

Choroby dermatologiczne stanowią duży odsetek dolegliwości, z jakimi zgłaszają się do weterynarza właściciele psów. W przeciwieństwie do wielu innych jednostek chorobowych, te manifestują się na skórze a więc są widoczne, co pomaga w diagnozie sedna problemu. Niestety, często objawy są nieswoiste i jeden objaw może sugerować jednocześnie kilka przyczyn, niemniej jednak w przypadku wątpliwości lekarz specjalista może zlecić dodatkowe badana pomocne przy rozpoznaniu, z jakim problem dermatologicznym ma do czynienia.

Wśród najpowszechniejszych chorób dermatologicznych są: zapalenia skóry, świerzb, choroby o podłożu grzybiczym/bakteryjnym/pasożytniczym, nowotwory.

Strupy u psa – jak powstają i o czym świadczą?

Strup zawsze jest konsekwencją powstania mniejszej lub większej rany a więc przerwania powłoki skórnej. Każdego rodzaju uszkodzenie niezależnie czy to otarcie, skaleczenie, pęcherz, nadżerka etc. spowoduje jego powstanie.

Przerwana powłoka skórna uruchamia proces gojenia (zabliźniania się) rany w efekcie, którego powstaje pancerz, czy też skorupa zwana strupem. W zależności od rozmiaru rany oraz jej czystości, bądź przeciwnie zanieczyszczenia, strup może być zaschniętą mieszaniną płynów wypływających z rany tj. wysięku krwi lub ropy.

Strup jest strukturą ważną w procesie regeneracji przerwanych tkanek. Pod jego powierzchnią, choć tego nie widzimy, trwa proces gojenia, a gdy się zakończy strup samoistnie odpada. Nie powinno się strupów odrywać od skóry samodzielnie gdyż naraża to psa na ponowne zainfekowanie niezagojonej jeszcze rany lub pozostawienie dużej blizny.

Strup – ważna wskazówka, kierunek świąd

Strupy zatem są informacją, że ze skórą pupila coś się dzieje. Nie powinniśmy tego faktu ignorować a raczej dokładniej przyjrzeć się zachowaniu psa w celu ustalenia przyczyny.

O ile możemy wykluczy wypadek, pogryzienie, podrapanie przez inne zwierzęta, to z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że pies się drapie a więc do powstawiania ranek i strupów doprowadza samodzielnie.

Wiele psów cierpi z powodu świądu skórnego, który może zostać wywołany przez wiele czynników. Po czym jeszcze poznać, że psa swędzi skóra?

Świądowi towarzyszą:

 • nagminne, kompulsywne drapanie,
 • wygryzanie lub wylizywanie brzucha, łap,
 • ocieranie się o ściany, drzewa, przedmioty lub tarzanie się,
 • potrząsanie głową (uszami), zaczerwienione spojówki lub opuszki łap,
 • nieprzyjemny zapas z uszu,
 • widoczne zmiany skórne jak zaczerwienienia, owrzodzenia, krosty, opuchlizna
 • niespokojne zachowanie, nerwowość, skomlenie,

Należy pamiętać, że w przypadku świądu pies naprawdę cierpi. Ciągle i nieustające uczucie swędzenia jest czymś bardzo nieprzyjemnym i skutkuje, poza fizycznymi ranami na ciele, również spadkiem komfortu życia psa. Drapanie przynosi tylko chwilową ulgę, ale tak naprawdę zaognia problem i napędza koło, większe rany to większy świąd i ból a także ryzyko infekcji rany bakteriami lub wirusami i nabawienia się przez psa zakażeń wtórnych.

Przyczyny świądu u psa?

Najczęstszymi przyczynami świądu u psa są alergie. Jedna z najpowszechniejszych jest alergia skórna występująca po pogryzieniu przez pchły (uczula ślina pchły). Ta alergia występuje pod nazwą APZS (alergiczne pchle zapalenie skóry). Świądem objawiają się również pozostałe alergie np. pokarmowe czy wziewne, gdzie czynnikiem uczulającym jest karma, szampon, leki, kurz, pyłki i wiele innych. Do świądu doprowadza również inwazja pozostałych pasożytów jak wszy, wszoły, nużeńce czy świerzbowce.

Do pozostałych przyczyn świądu możemy również zaliczyć:

 • zaburzenia wynikające ze stresu,
 • różnego rodzaju choroby endokrynologiczne, nowotworowe, wewnętrzne
 • spadek odporności
 • zmiana psich kosmetyków (szampon), proszku w którym prane jest legowisko
 • zbyt częste kąpiele
 • zbyt długa ekspozycja na słońce

Rozpoznanie przyczyny problemów dermatologicznych i ich leczenie

Ponieważ jest tak wiele przyczyn i samej alergii i pozostałych chorób skórnych, nie sposób wskazać jednej ścieżki leczenia. Wszystko zależy od rozpoznania, które nie tylko opierać się będzie o widoczne zmiany skórne i wywiad z właścicielem chorującego psa, ale także o wyniki badań wykonanych z krwi lub pobranych ze skóry próbek. W żadnym wypadku nie leczmy psa na własną rękę tylko pozostawmy to lekarzowi specjaliście, który wdroży odpowiednie leczenie i wyda dalsze zalecenia.

Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci