Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Zoonozy – groźne choroby odzwierzęce

Wbrew obiegowej opinii, chorobami odzwierzęcymi wcale nie zarażają się głównie opiekunowie zwierząt. Istnieje wiele pasożytów, których formy inwazyjne bytują w piasku, glebie, na roślinach czy w wodzie, a kontakt z nimi mogą mieć osoby nie mieszkające ze zwierzakami. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jakie zoonozy zagrażają człowiekowi i jakie są drogi transmisji na człowieka. Zapraszamy!

Zoonozy

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Spis treści:

  • Co to jest choroba odzwierzęca?
  • Przykładowe zoonozy
  • 6 porad, jak uniknąć choroby odzwierzęcej

Co to jest choroba odzwierzęca?

Zoonoza to choroba o etiologii wirusowej, bakteryjnej, pasożytniczej lub wektorowej przenoszona na człowieka ze zwierzęcia.

Zakażenie odbywać się może drogą pokarmową, poprzez dotyk, wskutek kontaktu ze śliną zarażonego zwierzęcia, drogą oddechową.

Przykładowe zoonozy

Toksokaroza

Choroba pasożytnicza wywołana glistą kocią lub psią. Człowiek zaraża się wskutek przypadkowego spożycia niemytych warzyw, owoców, pożywienia zabrudzonego ziemią, na której znajdowały się larwy glist.

Glisty mogą zaatakować dzieci bawiące się w niezakrywanej na noc piaskownicy, osoby opalające się na piasku, gdzie załatwiały się chore zwierzęta lub w parku, gdy pies wytarza się w trawie i przyniesie na sierści larwy glist. Głaskanie czy czesanie psa, a następnie sięgnięcie do ust może być powodem inwazji pasożyta u człowieka.

Człowiek nie jest dla glist naturalnym żywicielem i dlatego w organizmie ludzkim pasożyt nie odbywa pełnego cyklu rozrodczego. Glista zatrzymuje się u człowieka w stadium larwy, a następnie umiejscawia się w wątrobie, gałce oka, czy innych narządach.

Jaja i larwy glist mają wprost niewiarygodną odporność na warunki atmosferyczne i są zdolne do inwazji kilka miesięcy po opuszczeniu poprzedniego żywiciela.

Wścieklizna

Wścieklizna jest najbardziej zabójczą chorobą odzwierzęcą na świecie. W krajach azjatycki i afrykańskich zbiera ogromne żniwo z powodu zarażonych wścieklizną psów, małp, nietoperzy. W krajach o wyższym stopniu zaawansowania cywilizacyjnego najczęstszą przyczyną wścieklizny są lisy i nietoperze.

Wścieklizna przenosi się na człowieka wskutek kontaktu ze śliną zarażonego zwierzęcia. Może to być ugryzienie, zadrapanie, zanieczyszczenie, niezwykle rzadko zdarzają się przypadki zakażenia drogą kropelkową.

Przyjmuje się, że co roku wścieklizna zabiera kilkadziesiąt tysięcy osób, z czego najwięcej w Indiach, gdzie wściekłe psy są prawdziwą plagą.

W Polsce w rejonach zagrożonych wścieklizną, dokonywane są powszechne czynności profilaktyczne, by zaszczepić żyjące dziko lisy.

Co roku każdy pies powinien być zaszczepiony przeciw wściekliźnie, a osoby wybierające do krajów zagrożonych wścieklizną, powinny przyjąć szczepionkę.

Borelioza

Borelioza (choroba z Lyme) to groźna bakteryjna choroba wektorowa, którą człowiekowi przekazuje zarażony kleszcz.

Owad niezauważenie wkłuwa się w skórę człowieka i infekuje krew inwazyjnymi krętkami.

Zakażenie człowieka krętkami Borellia odbywa się nie wcześniej niż po 24 do 48 godzin od wkłucia, więc niezwykle istotne jest, by jak najszybciej usunąć kleszcza ze skóry.

Borelioza jest chorobą trudną do leczenia. Pierwszym objawem, choć niekoniecznie zawsze występującym, jest rumień w miejscu ugryzienia przez kleszcza.

Inne objawy mogą wystąpić po latach od ukąszenia i przypominać wiele różnych chorób.

Choroba kociego pazura

Choroba kociego pazura to choroba bakteryjna objawiająca się u człowieka stanem zapalnym węzłów chłonnych na skutek zarażenia skóry, śluzówki czy oczu.

Przyczyną zarażenia jest najczęściej zadrapanie przez kota i wprowadzenie bakterii do krwioobiegu.

Kilka tygodniu po zadrapaniu występują u człowieka objawy gorączki, powiększenia węzłów chłonnych, wątroby, śledziony, bóle głowy, pleców i uczucie zmęczenia.

Choroba kociego pazura występuje na całym świecie, choć częściej w krajach o klimacie ciepłym i wilgotnym. Ofiarą najczęściej padają dzieci do 15-tego roku życia, a przyczyną są młode, zarażone bakteriami koty.

Jak uniknąć choroby odzwierzęcej ?

6 porad o tym jak unikać chorób odzwierzęcych:

  • Higiena rąk po każdej zabawie czy kontakcie ze zwierzęciem, jak również dokładne mycie rąk przed posiłkiem.
  • Nauka dzieci, by stały się uczulone na konieczność częstego mycia rąk i niewkładania ich do ust
  • Sprzątanie odchodów po swoim zwierzaku
  • Zakaz spożywania nieprzegotowanej wody
  • Higiena kuwet kocich, zwierzęcych posłań i misek
  • W przypadku zadrapania lub ugryzienia przez zwierzę, konieczne jest natychmiastowe zdezynfekowanie krwawiącego miejsca i wizyta u lekarza.

Nasi klienci