Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Zwierzęta egzotyczne na SGGW

W sobotę 22 listopada teren kampusu głównego SGGW opanowały gady, płazy, ptaki i pajęczaki. Wszystko za sprawą organizowanej przez warszawski oddział IVSA konferencji „Zwierzęta egzotyczne”, która po raz drugi spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony lekarzy, studentów i miłośników weterynarii.

W programie znalazły się wystąpienia krajowych ekspertów z zakresu leczenia, hodowli i ochrony zwierząt egzotycznych. Szeroki zakres tematyczny omawianych zagadnień sprawił, że cykl wykładów zaciekawił swoją różnorodnością i przykuł uwagę zebranych.

Fizjoterapia, pierzenie, emerging diseases i lotopałanki

Konferencję rozpoczął wykład mgr Anety Włodarczyk, która pokazała, że zabiegi fizjoterapii, takie jak laseroterapia, sonoterapia, magnetoterapia czy kinezyterapia mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko u najpopularniejszych zwierząt towarzyszących. – Fizjoterapia jest efektywna między innymi w przypadku złamań, obrzęków, ran, ropni, urazów tkanek miękkich, niedowładów, a także metabolicznej choroby kości u zwierząt egzotycznych różnych gatunków – mówiła. Potwierdziły do przedstawione przypadki kliniczne.

Drugi w kolejności wykład opisywał zaburzenia pierzenia u ptaków ozdobnych. Lek. wet. Monika Toborek podkreślała konieczność edukacji właścicieli zwierząt pod kątem chorób ich podopiecznych. Terapia, jak zauważyła, wymaga od właścicieli i opiekunów zwierząt poświęcenia i uwagi. Dzięki nim lekarz weterynarii będzie mógł szybciej podjąć właściwe kroki ku wyleczeniu.

Ciekawe słowa na temat nowego i coraz bardziej popularnego gatunku w Polsce – lotopałanki – powiedziała lek. wet. Marta Marciniak z Fundacji Egzotyka.

Lotopałanka to temat za oceanem dość znany. Polskiemu lekarzowi weterynarii sprawia zaś pewne kłopoty. Przedstawicielka fundacji pokazała, jak „ugryźć” problemy tego słodkiego stworzenia, które nie jest ani gryzoniem, ani zajęczakiem, ani nawet wiewiórką.

Przed przerwą z mównicy przemówił jeszcze lek. wet. Łukasz Skomorucha, opisując tzw. „emerging diseases” – choroby zwierząt egzotycznych, które są stosunkowo nowe, a które wymagają natychmiastowej uwagi naukowców, badaczy i lekarzy weterynarii. – Zmiany klimatyczne, introdukcje obcych gatunków, łączenie w hodowlach gatunków z różnych kontynentów, wreszcie mutacje samych patogenów prowadzą do opisywania nowych (bądź już zapomnianych, a na nowo się odradzających) jednostek chorobowych. Wiele z nich zwraca na siebie uwagę służb weterynaryjnych, mogą mieć bowiem poważne reperkusje gospodarcze – mówił. – To pokazuje, jak fascynującą i w sumie niezbadaną jeszcze dziedziną nauki jest medycyna weterynaryjna.

Czarne strony terrarstyki, o hodowli agam brodatych, fobie i stereotypy, ochrona gatunków

Zwierzęta egzotyczne w Polsce to także sprawy związane z ich ochroną. O tym mówił Bartłomiej Gorzkowski, prezes Fundacji Epicrates, zajmującej się ratowaniem porzuconych, zaniedbanych i poszkodowanych gadów i płazów. Kierownik lubelskiego egzotarium przytoczył kilka przykładów interwencji w wykonaniu ekipy Fundacji na terenie województwa lubelskiego i nie tylko.

Dalsza część konferencji uzupełniły wykłady przedstawicieli portalu pogona.pl (Katarzyny i Karola Twardoszów) na temat hodowli agam brodatych, wykład Aleksandra i Marcina Osińskich (StworoSfera) o fobiach i stereotypach związanych ze zwierzętami egzotycznymi oraz prezentacja na temat ochrony papugi Pyrrhura griseipectus z Brazylii.

Podczas konferencji miała również miejsce loteria, w której rozlosowano nagrody dla zgromadzonych na sali członków IVSA.

JA

Nasi klienci