Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

ABC podróży z psem różnymi środkami komunikacji

Tegoroczne wakacje rozpoczęły się już na dobre. Wielu z nas przez najbliższe dwa miesiące planować będzie spędzanie czasu poza domem, by wreszcie odpocząć i móc skorzystać z uroków lata. Pakując walizki na wakacje będziemy nucić słowa szlagieru Maryli Rodowicz…” wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet….”.Niestety nie da się tak beztrosko wyjechać na upragniony wypoczynek. Trzeba wszystko dokładnie zaplanować, by pobyt należał do udanych, a nie okazał się być prawdziwym koszmarem.

Pies i kot na urlopie

Polacy coraz częściej i coraz chętniej zabierają na urlopy swoje zwierzaki. Ewidentnie status czworonogów zmienił się w przeciągu ostatnich lat. Wiele z nich zyskało status pełnoprawnych członków rodziny i nic dziwnego, że towarzyszą swoim opiekunom w eskapadach i to nie tylko tych wakacyjnych.

Najczęściej podróżują z nami psy, choć coraz częściej zabieramy ze sobą w trasę też koty, króliki, chomiki, a nawet fretki i żółwie lądowe. Decydujemy się na podróże ze zwierzakami , gdyż często nie mamy innej możliwości. Trudno jest przecież znaleźć kogoś do opieki nad czworonogiem na czas naszej dłuższej wakacyjnej nieobecności . W hotelach dla zwierząt, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, trudno jest znaleźć wolne miejsce. Rezerwacje są tam dokonywane z dość dużym wyprzedzeniem, przez co zakwaterowanie w hotelu pupila na ostatnią chwilę staje się wręcz niemożliwe. Poza tym wielu właścicieli nie chce pozostawiać swoich zwierząt na czas wyjazdu. Martwią się o to, jak ukochane czworonogi zniosą rozłąkę z nimi i czy ten czas nie okaże się dla podopiecznych zbyt trudny, zbyt stresujący. Zwłaszcza zwierzęta z natury bardziej wrażliwe mogą odczuwać ogromny dyskomfort emocjonalny w czasie wakacyjnej rozłąki z opiekunem. Zresztą dla nich każda nieobecność właściciela jest trudnym przeżyciem. Źle znoszą nawet najkrótszą rozłąkę, dlatego takich wrażliwców lepiej nie narażać na dodatkowy stres i zawsze lepiej jest zabierać je ze sobą na wakacyjne wyjazdy.

Pies i kot w podróży

Zanim jednak wyruszymy ze zwierzakiem na wspólny urlop, musimy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca, które koniecznie musi być przyjazne zwierzętom. Zwierzę zabierane w podróż musi być zdrowe. Trzeba też zadbać o komfort podróży zwierzaka. Jeśli pupil cierpi na chorobę lokomocyjną to konieczne jest podanie preparatu przeciwwymiotnego .Poza tym, by ograniczyć trud podróży, dobrze jest zaplanować trasę na porę dnia, gdy żar nie leje się z nieba. Istotny jest też dobór środka transportu. Jeśli nie możemy w dane miejsce dojechać sami samochodem, to musimy znaleźć transport zastępczy, który akceptować będzie przewóz zwierząt. Dobór wakacyjnego miejsca pobytu należy dopasować nie tylko pod siebie ale też należy uwzględnić zwierzaka ( możliwość zaspokojenia jego podstawowych potrzeb na wyjeździe , aktualny stan jego zdrowia, kondycję. Tylko wówczas wspólny wakacyjny pobyt będzie można zaliczyć do udanych.

Podróż samochodem z kotem lub psem

Po Polsce podróżować ze zwierzakiem możemy różnymi środkami transportu. Najczęściej jako środek lokomocyjny wybieramy samochód. Nie da się ukryć, że opcja ta jest dla wszystkich najwygodniejsza i najszybsza. Jadąc autem jesteśmy w 100% decyzyjni i dyspozycyjni. Wybieramy sami czas podróży, planujemy na trasie przystanki na: odpoczynek, załatwienie potrzeb fizjologicznych. W ten sposób jesteśmy w stanie dopasować trud wspólnej podróży również pod zwierzaka.

Podróże ze zwierzakiem różnymi środkami transportu

Niestety nie zawsze i nie wszędzie możemy wyruszyć na wakacje samochodem. I co wtedy ? Czy musimy zrezygnować z wakacji spędzonych z pupilem ? Oczywiście, że nie. Możemy zabrać zwierzaka na wakacje korzystając z innych dostępnych środków transportu, o ile zwierzę zawczasu zostanie przygotowane do podróży innymi środkami transportu niż samochód i o ile będzie to rozwiązanie komunikacyjne akceptować. Pamiętajmy zawsze o komforcie zwierzaka, o jego poczuciu bezpieczeństwa. Jeśli nasz zwierzak definitywnie stawia opór przed podróżą, jeśli jest to dla niego bardzo stresujące przeżycie, to zdecydowanie lepiej będzie odpuścić, pozostawić go w zaciszu domowym pod opieką lub po prostu zmienić swoje plany urlopowe i przystąpić do tzw. procesu „odczulania na podróże”. Proces ten jest dość czasochłonny, ale jeśli opiekun zaangażuje się w jego realizację, to szybko zauważy pozytywne zmiany zachodzące w zachowaniu zwierzaku.

Każde zwierzę potrzebuje przejść przez etap „socjalizacji podróżniczej”. Musi oswoić się wizualnie, zapachowo z wszystkimi elementami turystycznego ekwipunku ( środkami transportu, pracą silników, hałasami, obecnością innych uczestników ruchu. Taka stopniowa socjalizacja podróżnicza powinna zawsze odbywać się etapowo. Powinna być rozciągnięta w czasie, a jej tempo powinno być dostosowane indywidualnie do zwierzaka, do jego możliwości adaptacyjnych. Przyspieszanie czegokolwiek temacie akceptacji podróży może przynieść więcej złego niż dobrego , może całkowicie zniechęcić czworonoga do podróży. A to na dłuższą metę może okazać się kłopotliwe zarówno dla zwierzaka, jak i jego opiekunów. Dlatego w czasie socjalizacji podróżniczej warto zadbać o to, by wydarzyło się jak najwięcej pozytywów dla czworonoga . Im więcej dobrych emocji , pozytywnych skojarzeń związanych z podróżowaniem pojawi się w głowie czworonoga , tym lepiej.

Jak już wcześniej wspomniałam podróżować ze zwierzakiem możemy różnymi środkami transportu. Poza samochodem możemy zaplanować bliższą podróż komunikacją miejską ( autobusem, tramwajem) lub dalszą ( pociągiem, autokarem, samolotem). W naszym kraju istnieje również możliwość przewożenia zwierząt specjalnymi środkami transportu ( taksówkami, busami), dostosowanymi dla zwierząt. Dobrze jest zawczasu sprawdzić na stronie danego przewoźnika jakie są warunki przewozu zwierząt oraz cennik usług przewozowych. Każda firma ma swoje zasady przewozu zwierząt towarzyszących, hodowlanych.

Zasady i koszt przewozu zwierząt przez poszczególne koleje

Na przykład na stronie Urzędu Transportu Kolejowego ( www.utk.gov.pl) wyszczególniono zasady i koszt przewozu zwierząt przez poszczególne koleje. Opłaty za przewóz czworonogów mogą różnić się u przewoźników. I tak na przykład cieszące się popularnością wśród podróżnych linie PKP Intercity pobierają opłatę za zwierzę towarzyszące w wysokości 15,20 pln bez względu na długość trasy w Polsce. Z kolei w kolejach regionalnych zwierzęta niewielkie gabarytowo ( małe, psy, koty, króliki itp.) , zabezpieczone w kontenerach ,przewożone są bezpłatnie. Za większe zwierzęta należy już uiścić symboliczną opłatę w wysokości 2 pln- koleje śląskie czy 4,5 pln- koleje dolnośląskie i wielkopolskie. A zatem ceny biletów dla zwierząt mogą być różne, dlatego warto wcześniej je sprawdzić, rezerwując bilety na wspólny przejazd .

Poza zakupem biletu warto mieć na uwadze również fakt, że jedna osoba dorosła może w pociągu, w wagonie przewozić ze sobą tylko jedno zwierzę, na które posiada bilet. Bez biletu podróżować mogą jedynie zwierzęta, które są przewodnikami osób niewidomych i niepełnosprawnych oraz psy pracujące ( służbowe). Oczywiście każde takie zwierzę musi posiadać odpowiednie uprawnienie i zaświadczenie o pełnionej przez siebie funkcji. Małe psy i koty należy przewozić się w transporterach. W przypadku większych gabarytowo psów konieczne jest posiadanie odpowiedniego ekwipunku : smyczy i kagańca . Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie podróży z czworonogiem traktowane jest jako wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości do 500 pln.

Zwierzęta na ogół podróżują w przedziałach ze swoimi opiekunami, o ile inni pasażerowie nie zgłaszają sprzeciwu. Niestety każdy podróżujący ma prawo sprzeciwić się podróżowaniu w wagonie z czworonogiem. Wyjątkiem są psy z uprawnieniami ( psy przewodnicy, terapeuci, psy służbowe). Ta grupa psów podróżuje w asyście opiekuna nawet przy sprzeciwie innych podróżnych. Na szczęście sytuacji ze sprzeciwem innych podróżnych jest niewiele na polskich kolejach. Na ogół zwierzęta są akceptowane, bez problemu podróżują ze swoimi właścicielami i innymi ludźmi w jednym wagonie/przedziale.

Gdyby jednak w czasie podróży zdarzył się pasażer sceptycznie nastawiony do zwierząt, to właściciel czworonoga musi liczyć się z koniecznością zmiany miejsca w pociągu pomimo wykupionej wcześniej miejscówki w wagonie czy przedziale. Miejsce zastępcze powinien wskazać opiekunowi i zwierzakowi konduktor. Właściciel nie powinien sam na własną rękę szukać nowego miejsca w pociągu , gdyż może kolejny raz natrafić na nieprzychylną zwierzętom osobę i zmuszony będzie do kolejnej zmiany miejscówki. Uwaga !!! W ekstremalnych sytuacjach , gdy nie uda znaleźć się miejsca zastępczego, może dojść do konieczności opuszczenia pociągu przez opiekuna i czworonoga. Wówczas można domagać się zwrotu kosztu biletów lub wykorzystać dane bilety na przejazd innym pociągiem w kierunku miejsca docelowego. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się sporadycznie .

Podróż ze zwierzakiem w autokarze

Co do podróży autokarem ze zwierzakiem, to tutaj napotkać możemy zdecydowanie więcej trudności. Firmy transportowe autokarowe mniej chętnie zabierają na swój pokład czworonogi, zwłaszcza na dłuższe trasy. Tłumaczą to ryzykiem wystąpienia problemów natury higienicznej ( brudzenie u zwierząt w czasie podróży), ograniczonym bezpieczeństwem pasażerów w czasie podróży w obecności zwierząt. Jeśli już firma przewozowa pozwoli na podróż ze zwierzakiem, to na ogół są to krótsze trasy, maksymalnie kilkugodzinne. Opiekunowie muszą dla swojego pupila wykupić wówczas bilet na przejazd. Bilet dla zwierzaka to 30-50% wartości biletu pasażerskiego. Koszt biletu może więc różnić się u danego przewoźnika. W czasie podróży autokarowej należy przestrzegać regulaminu, zasad bezpieczeństwa. Zwierzę musi znajdować się cały czas pod kontrolą opiekuna, nie może swobodnie poruszać się po autokarze, nie może narażać innych pasażerów na niebezpieczne sytuacje.

Pies i kot w samolocie

W ostatnim czasie co niektórzy właściciele , zwłaszcza psów, decydują się na zabranie swojego podopiecznego w podróż samolotem. Najczęściej są to dalsze przeloty, zaplanowane z dość dużym wyprzedzeniem. Podróże te odbywają się na tzw. „zasadach podniebnych”. Każda linia lotnicza wprowadza swoje zasady przelotowe dla zwierząt. Jedną z nich jest konieczność zgłoszenia faktu przelotu z czworonogiem jeszcze przed podróżą. Można dokonać tego zawczasu, już w trakcie rezerwacji biletu lub przed wylotem, ale nie później niż na 24 godziny przed. Linie lotnicze pobierają opłaty za przelot zwierzęcia zgodnie z obowiązującym cennikiem. Opłatę uiszcza się zawsze przed wylotem. Za mniejsze gabarytowo zwierzę pobierana jest na ogół mniejsza opłata przewozowa niż za większego pupila. Jednak zanim zwierzę zostanie wpuszczone na pokład samolotu, musi przejść odprawę, w czasie której sprawdzana jest książeczka zdrowia pupila. Muszą widnieć w niej aktualne wpisy ( badania, szczepienia). Zwierzę musi być też odrobaczone i zaczipowane ( czip musi być wprowadzony w bazie danych). Zwierzęta, które ważą ponad 8 kilogramów przebywają na ogół w luku bagażowym. W kabinie samolotu przebywać mogą tylko zwierzęta, których waga wraz z transporterem nie przekracza 8 kilogramów.

Co zabrać w każdą podróż ze zwierzakiem

W każdą podróż ze zwierzakiem ( bez względu na miejsce destynacji i środek transportu) właściciel musi zabrać książeczkę zdrowia pupila. Jak już wspomniałam wcześniej musi być ona aktualna . Bardzo ważne jest zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie ( obowiązkowo w przypadku psów). Dla zwierząt wyjeżdżających poza granice Polski jednym z wymogów jest posiadanie paszportu. Paszport dla czworonoga można wyrobić w lecznicy weterynaryjnej, ale uwaga nie w każdej placówce na terenie naszego kraju. Listę lekarzy weterynarii uprawnionych do wydawania paszportów zwierzętom można znaleźć na stronie Krajowej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej.

Paszport i czip

Przed wydaniem paszportu zwierzę musi zostać zbadane, zaszczepione, odrobaczone, odpowiednio oznakowane. Preferowanym obecnie oznaczeniem identyfikacyjnym zwierzaka jest mikroczip, który umieszcza się zwierzakowi pod skórą. Drugim oznaczeniem może być czytelny tatuaż z numerem, ale tatuaż nie wszędzie jest już honorowany. Dlatego mikroczip jest pewniejszą opcją identyfikacyjną, bardziej bezpieczną i rekomendowaną przez system identyfikacji zwierząt podróżujących z opiekunami .Uwaga !!! Czip musi być aktywny czyli zarejestrowany w bazie danych. W niektórych krajach dodatkowo wymagana jest również profilaktyka przeciwpasożytnicza ( odrobaczanie) oraz wykonanie badania na określenie miana przeciwciał przeciwko wirusowi wścieklizny.

Wystawienie paszportu przez lekarza weterynarii jest usługą płatną i kosztuje 100 pln ( samo wystawienie dokumentu). Paszport, by był aktualny, wymaga jeszcze tzw. legalizacji. Za legalizację paszportu odpowiada z kolei powiatowy lekarz weterynarii. Jej koszt to 26 pln. Na szczęście wszelkie formalności związane z wystawieniem paszportu dla czworonoga można załatwić dość szybko, praktycznie w czasie jednej wizyty w lecznicy weterynaryjnej, o ile zwierzę było już wcześniej znakowane czipem , zaszczepione i odrobaczone. To jest niezmiernie ważne i przydatne , gdyż skraca czas oczekiwań na wyrobienie paszportu, zwłaszcza w czasie przygotowań do wakacyjnych wyjazdów.

Autor:

Lekarz weterynarii/ behawiorysta Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Nasi klienci