Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego u psa w badaniu cytologicznym moczu – opis przypadku

Pacjent:

pies, owczarek niemiecki, niekastrowana samica, 7 lat.

Wywiad:

pacjent skierowany na konsultację z powodu przewlekłej biegunki i stopniowego spadku masy ciała. W wywiadzie właścicielka poinformowała o częstomoczu, zwiększonym pragnieniu i parciu na mocz.

Badanie kliniczne:

brak widocznych zmian.

Badania dodatkowe:

USG jamy brzusznej: zwyrodnienie torbielowate ściany macicy, w świetle widoczny płyn (podejrzenie mukometry). Pogrubienie błony śluzowej jelit wskazujące na proces zapalny. Cytologia z kału: liczne spory Clostridium spp. TLI: 3,71 ng/ml (norma 5-35).

Badanie moczu:

barwa żółta, zmętnienie, woń swoista; gęstość względna: 1011; pH: 8,5; białko: 2+ (1 g/l); krew: 1+; leukocyty 1+. Osad: krwinki czerwone 5-10 wpw, krwinki białe 20-30 wpw, liczne komórki z dróg wyprowadzających mocz, liczne bakterie.

Badanie cytologiczne osadu moczu:

obecne bardzo liczne komórki nabłonkowe płaskie jądrzaste i bezjądrzaste, liczne bakterie kształtu pałeczkowatego. Dość liczne neutrofile.

Badanie bakteriologiczne moczu pobranego w trakcie mikcji:

obfity wzrost E. coli.

Postępowanie:

antybiotykoterapia zgodna z antybiogramem. Szybkie ustąpienie objawów ze strony dróg moczowych. Dalsze leczenie przekazane do lekarza prowadzącego.

Komentarz:

w opisywanym przypadku badanie cytologiczne moczu wykazało obecność licznych bakterii, komórek zapalnych i komórek nabłonkowych, jednak ze względu na brak zgody właścicieli na pobranie moczu drogą cystocentezy nie udało się zweryfikować pochodzenia stwierdzonych w badaniu cytologicznym komórek. Objawy i ich ustąpienie po nakierowanym antybiogramem leczeniu wskazuje na proces dotyczący pęcherza moczowego, jednak ze względu na zmiany w macicy oraz zaburzenia jelitowe można mówić o wtórnym przeniesieniu infekcji bakteryjnej do dróg moczowych. Widoczne komórki nabłonkowe pochodzą z dróg rodnych. Można się zastanawiać, czy te nie są komórkami nabłonka przejściowego z pęcherza i cewki moczowej. Nabłonki przejściowe są mniejsze od nabłonków płaskich, wielkość ich rzadko przekracza 1/4 wielkości neutrofila, zawierają centralnie położone jądro komórkowe. Widoczne na zdjęciach komórki są większe, a część z nich jest pozbawiona jąder. W przypadku naszej pacjentki możliwa jest zwiększona liczba komórek nabłonkowych w drogach rodnych ze względu na niedawno zakończoną cieczkę.

 

Autor i zdjęcia:

lek. wet. Maja Ingarden, dr n. wet. Jacek Ingarden
Przychodnia Weterynaryjna THERIOS, Myślenice

Nasi klienci