Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Prototekoza w badaniu cytologicznym kału u psa – opis przypadku

Pacjent: Pies, bokser, niekastrowany samiec, 5 lat.

Wywiad:

Pacjent onkologiczny. Rok wcześniej operacja usunięcia skórnego guza komórek tucznych, chemioterapia. W trakcie chemioterapii i po zakończeniu okresowe biegunki, gazy.

Badanie kliniczne: 

Samopoczucie dobre, nieznacznie wzdęty brzuch. Kał plackowaty, o lekko grafitowej barwie, cuchnący.

Badanie kału: 

• test w kierunku Giardia intestinalis: ujemny;

• flotacja: ujemna.

Badanie cytologiczne wymazu z prostnicy:

Dominuje prawidłowa jelitowa flora bakteryjna. Dodatkowo stwierdzono obecność okrągłych i owalnych tworów, o małym jądrze komórkowym. Cytoplazma w niektórych komórkach zawiera kwasochłonne ziarnistości. Brak komórek zapalnych. Obraz charakterystyczny dla infekcji Prototheca.

Rozpoznanie: 

Prototekoza

Komentarz: 

Prototekoza jest wywoływana przez algi Prototheca – bezbarwne mikroorganizmy, które są powszechnie obecne w środowisku i rzadko wywołują chorobę. Prototekoza może u psów wywoływać biegunkę, a w rzadkich przypadkach jest chorobą układową. Komórki Prototheca są okrągłe lub owalne, różnej wielkości, od 1,5 µm do 15 µm. Jądro komórkowe jest małe, okrągłe lub owalne. Cytoplazma często zawiera ziarnistość, która może być zasadochłonna do kwasochłonnej, ściana komórkowa najczęściej jest niewidoczna.

Autorzy dość często spotykają się z postacią jelitową choroby. Zazwyczaj u zwierząt wykazujących objawy kliniczne stwierdza się jednoczesną obecność endospor Clostridium perfringens. Choroba może się ujawniać pod wpływem stresu i przy spadku odporności.

Autorzy oraz zdjęcia:

lek. wet. Maja Ingarden, dr n. wet. Jacek Ingarden
Przychodnia Weterynaryjna THERIOS, Myślenice

Nasi klienci