Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Biegunka u kota – ważny sygnał ostrzegawczy

Biegunka u kota, zaraz obok wymiotów i kaszlu, jest jednym z naturalnych mechanizmów obronnych, w jaki natura wyposażyła organizm zwierzęcia, by uchronić go przed problemami zdrowotnymi lub wręcz zagrażającymi życiu. To również jeden z najtrudniejszych do zdiagnozowania znaków dla lekarza weterynarii. Powodów biegunki u kota może bowiem być wiele. W dalszej części artykułu przedstawimy Państwu prawdopodobne przyczyny biegunki i zagrożenia z nią związane. Zapraszamy!

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Jak rozpoznać rozwolnienie u swojego kota?

Podstawą prawidłowej diagnozy w przypadku biegunki u kota jest codzienna, staranna opieka i obserwacja nawyków czworonożnego podopiecznego. Opiekun sprzątając codziennie kuwetę kota rejestruje wszelkie odstępstwa od normy w zachowaniu kota. Rozwolnienie u kota, którego opiekun nie powinien ignorować to wodnisty, śluzowaty stolec wydalany przez zwierzę częściej niż zwykle (około pięciu, sześciu razy dziennie).

Najczęściej biegunce towarzyszą również inne oznaki: ostry, nieprzyjemny zapach, wymioty, krew lub śluz w odchodach lub wymiocinach, apatia, nerwowość, niechęć do jedzenia, zabawy.

Rodzaje biegunki u kota

 • Biegunka przemijająca, ostra – rozwolnienie trwające mniej niż 14 dni
 • Biegunka uporczywa – trwająca od dwóch do trzech tygodni
 • Biegunka nawracająca, przewlekła – trwająca dłużej niż trzy tygodnie

Nie każde rozwolnienie u kota kwalifikuje się do szybkiej reakcji opiekuna. W przypadku, gdy biegunka trwa kilka dni i nie towarzyszą jej wymioty, nadmierna wokalizacja, apatia, niechęć do picia i jedzenia – nie ma konieczności konsultacji z lekarzem, gdyż prawdopodobną przyczyną są błędy żywieniowe lub przejedzenie. Opiekun kota jednak powinien starannie przyglądać się podopiecznemu i w razie pogorszenia staniu zdrowia zwierzęcia lub gdyby biegunka nie mijała po dwóch tygodniach, udać po pomoc do kliniki weterynaryjnej.

Szczególną uwagą powinny być objęte koty, które oprócz rozwolnienia cierpią na wymioty i brak chęci do picia. Biegunka i wymioty mogą szybko i poważnie osłabić organizm kota i doprowadzić do niebezpiecznego dla życia stanu – odwodnienia.

Prawdopodobne przyczyny biegunki u kota

Do najczęstszych powodów rozwolnienia u kota należą:

 • Alergia pokarmowa
 • Nietolerancja pokarmowa
 • Inwazja pasożytów jelitowych
 • Zatrucie pokarmowe wywołane zjedzeniem przez kota niejadalnych lub niestrawnych produktów
 • Zmiana karmy
 • Choroby zakaźne
 • Choroby nowotworowe
 • Zapalenie jelit, żołądka
 • Stres w życiu kota
 • Zaburzenia pracy tarczycy

Jak pomóc kotu cierpiącemu na biegunkę?

Jeśli ogólny stan zdrowia kota jest poprawny i nie budzi niepokoju opiekuna oraz gdy nie towarzyszą mu wymioty i niechęć do picia, można zastosować proste środki domowe, takie jak przegłodzenie kota przez kilka godzin, pozostawiając mu jednak nieograniczony dostęp do świeżej wody.

Jeśli jednak krótkotrwały post u kota z rozwolnieniem nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub jeśli biegunce towarzyszą inne, wymienione wyżej symptomy, należy bezzwłocznie udać się z podopiecznym na badania lekarskie.

Postawienie trafnej diagnozy w przypadku biegunki u kota jest nie lada wyzwaniem dla lekarza weterynarii. Przyczyn rozwolnienia może być wiele, od najbardziej błahych, takich jak zjedzenie włóczki podczas zabawy, po choroby nowotworowe. Podstawą szybkiej i prawidłowej diagnostyki jest zawsze staranny wywiad z opiekunem kota. Ponadto kotu wykonuje się badania dodatkowe, takie jak:

 • Badanie laboratoryjne krwi
 • Badanie próbek kału
 • Badanie ultrasonograficzne

Nasi klienci