Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Dlaczego królik gryzie? Przyczyny agresji u królika.

Przyjemność posiadania królika domowego i możliwość obserwacji w warunkach domowych jego zabaw i aktywności przynosi opiekunom dużo przyjemności. Dzieci również uwielbiają brać na ręce i przytulać puchate kuleczki.

Czasami jednak zdarza się, że urocze „przytulanki” zamieniają się w nieposkromionego agresora, który atakuje ludzkie stopy lub ręce ostrymi zębami. Co wtedy zrobić? Jakie są przyczyny agresji królika? Dlaczego królik gryzie? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Państwu ten problem.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Przyczyny agresywnego zachowania u królika

Prawdopodobnymi przyczynami agresywnego zachowania u królika mogą być zachowania wynikające z instynktu zwierzęcia, choroby lub ze złego sposobu opieki nad zwierzęciem. Do działań mających swe źródła w naturze królika zaliczamy:

  • terytorializm
  • dominację
  • strach
  • dojrzewanie płciowe

Człowiek opiekując się w sposób niewłaściwy króliczym pupilem może również wpłynąć na  niepożądane zachowanie zwierzęcia. Powodem, dla którego królik może zachowywać się w stosunku do opiekuna agresywnie może być:

  • nuda
  • nierozładowana energia
  • objawy chorobowe
  • próba zwrócenia na siebie uwagi

Dlaczego królik gryzie

Poniżej szczegółowo zajmiemy  się przyczynami agresji wyrażającej się gryzieniem przez królika

Zachowania terytorialne królika

Króliki w warunkach naturalnych wykazują instynkty terytorialne i zazdrośnie strzegą swojego obszaru. Jeżeli królik atakuje dłoń przy wymianie wody lub jedzenia, okazuje w ten sposób, iż nie podoba mu się naruszanie jego prywatności. W takich momentach sugerujemy cierpliwość i odrobinę sprytu. Można odwrócić uwagę królika podsuwając jednocześnie kawałek smakołyka. Przysmak będzie pozytywnym bodźcem kojarzącym się królikowi z wymianą misek.

Dominacja

Próba narzucenia swojej króliczej woli również może się manifestować gryzieniem przeciwnika stojącego mu na drodze. W warunkach domowych to przeważnie opiekun jest taką przeszkodą. Z zasady odradzamy zachowania przemocowe i agresywne. Jeśli królik jest uparty i koniecznie chce nas przesunąć, proponujemy dłonią lekko przygnieść mu głowę do podłogi, by odczuł naszą dominację i uznał nas za przewodnika w stadzie. Nie wolno używać zbyt dużej siły, by nie skrzywdzić bądź wystraszyć królika.

Lęk

Królik żyjący w naturze okazuje strach na trzy sposoby: zamieranie w bezruchu, ucieczkę lub atak. Żyjąc z nami w domu, królik nie pozbył się instynktowych zachowań. Jeśli więc coś bardzo przestraszyło królika, to jest prawdopodobne, że ugryzie ze strachu. Powodem takiego zachowania może być głośna muzyka, fajerwerki, krzyk dzieci, szczekanie psa, upadający przedmiot. Królika należy zostawić w spokoju, by ochłonął i przeczekał stresującą dla niego sytuację. W przyszłości, jeśli jest to możliwe,  należy oszczędzić mu podobnych emocji.

Dojrzewanie płciowe

Około czwartego miesiąca życia królik wchodzi w okres burzy hormonalnej spowodowanej osiąganiem dojrzałości płciowej. Huśtawka emocji u samiczek i samców królika może manifestować się w przeróżny sposób: od podgryzania, przez znaczenie terenu, po próby kopulacji z nogami opiekunów. Sugerujemy cierpliwie przeczekać trudny okres i udać się do weterynarza, jeśli nie mamy w planach większego stadka królików. Weterynarz wykona zabieg sterylizacji królika i zapobiegnie w ten sposób podobnym zachowaniom w przyszłości.

Nuda, nierozładowana energia i próby zwrócenia na siebie uwagi to zachowanie wynikające głównie ze zbyt małej ilości bodźców dla królika. Częstsze wypuszczanie królika z klatki, by mógł swobodnie odkrywać świat, wybiegać się i spożytkować nadmiar energii może pomóc na podobne problemy natury psychologicznej. W okresie letnim można wykonać wybieg na trawie dla królika. Na pewno będzie wdzięczny za możliwość poskakania po świeżej trawie.

Objawy chorobowe

Najpoważniejszą przyczynę agresji u królików zostawiliśmy na sam koniec.

Postępująca choroba, taka jak ślepota czy głuchota, ból pęcherza, świąd skóry i lęk z tym związany mogą być przyczyną agresji i gryzienia. Jeśli zatem zauważymy, że bez wyraźnego powodu nasz królik gryzie się lub opiekuna, drapie lub piszczy przy dotykaniu, jest to poważne ostrzeżenie dla właściciela. Królik powinien być natychmiast zawieziony do weterynarza, by wykluczyć groźne choroby.

Niezależnie jednak jaka jest przyczyna agresywnego zachowania królika, nie wolno nam karać go i krzyczeć. Należy zawsze pamiętać, że jesteśmy opiekunami zwierzęcia domowego i to na nas spoczywa pełna odpowiedzialność za dobre samopoczucie naszego podopiecznego. Przemoc rodzi przemoc, a poza tym pozbawia królika zaufania do nas i uczy, że kojarzymy mu się z przykrymi konsekwencjami.

Pozytywne bodźce i reakcje na niewłaściwe zachowanie królika jest właściwszą drogą wychowawczą.

—————
Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci