Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Egzotyka okiem praktyka

Rozmowa z Anną Modlińską, przedstawicielką Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Mephitis” na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, organizatora IV edycji Międzynarodowej Studenckiej Konferencji „Egzotyka okiem praktyka”.

 

W tym roku odbędzie się już IV edycja Międzynarodowej Studenckiej Konferencji „Egzotyka okiem praktyka”. Jakie były jej początki?

Początki nie należały do najłatwiejszych. Najpierw pierwotny zarząd po zebraniu podpisów studentów utworzył oficjalnie nasze koło, a potem zabrał się za organizację pierwszej konferencji. Wszystko było dla nas nowe, a doświadczenie, o ile można o nim mówić, starsi koledzy czerpali z pomocy w wydarzeniach dotyczących psów, kotów lub zwierząt gospodarskich. Sami zorganizowali wykładowcę zza granicy i dopięli konferencję rozpoczynając tradycję, którą kontynuujemy.

 

Skąd pomysł na organizowanie konferencji poświęconej zwierzętom egzotycznym?

Trzy lata temu kiedy obserwowaliśmy konferencje studenckie organizowane przez IVSA Wrocław lub inne organizacje w Polsce zauważyliśmy jeden problem, a mianowicie brak poruszania tematów zwierząt egzotycznych. Konferencje jako takie istniały, ale wiadomo, że są one robione typowo pod lekarzy, a większość studentów nie stać na takie wydarzenia. I tu narodził się pomysł. Skoro sami chcemy o czymś takim posłuchać to czemu nie zorganizować tego w ramach naszego koła równocześnie dając studentom z Polski i z zagranicy możliwość uczestnictwa bez żadnych opłat.

 

 

Do kogo skierowana jest konferencja?

Konferencja skierowana jest do studentów medycyny weterynaryjnej zainteresowanych zwierzętami egzotycznymi, ich zachowaniem, prawidłową hodowlą, ale przede wszystkim leczeniem oraz pogłębianiem swojej wiedzy w tych tematach.

 

Co jest pociągającego w leczeniu zwierząt egzotycznych?

A co nie jest! Nisza, jaką jest medycyna zwierząt egzotycznych, obejmuje wiele gatunków. Widać to nawet po członkach naszego koła – każdy interesuje się innymi gatunkami, są wśród nas ludzie zakręceni na punkcie małych ssaków takich jak: szczury, króliki czy szynszyle, ale też pasjonaci: jeży, węży, jaszczurek, ptaków, płazów, a nawet ryb. Już sama hodowla każdego z wcześniej wymienionych gatunków jest ciekawa, a leczenie ich to dodatkowe wyzwanie. Lekarze często sami muszą opracowywać leczenie, dopasowywać dawkę i bezpieczną dla obu stron drogę podania leku w przypadku dużych gadów lub poirytowanej papugi. Zajmowanie się egzotycznymi pacjentami to ciągłe wyzwania i chyba właśnie to jest w tym wszystkim najlepsze.

 

Czy lekarze, którzy zajmują się zwierzętami egzotycznymi muszą posiadać do tego specjalne predyspozycje?

Muszą być przede wszystkim kreatywni, otwarci na nowe źródła wiedzy i często niekonwencjonalne podejście do tematu. Łączy się to przede wszystkich z samorozwojem i dokształcaniem. Sektor zwierząt egzotycznych ulega ciągłym przemianom jeśli chodzi o wiedzę i rozwiązania. Obchodzenie się z poszczególnymi gatunkami można wypracować o ile ma się z nimi do czynienia i nie zamyka się w czterech ścianach.

 

 

Czym zaskoczy nas tegoroczna Konferencja Zwierząt Egzotycznych?

Myślę, że przede wszystkim coraz bardziej profesjonalnym podejściem jeśli chodzi o organizację konferencji. Z roku na rok staramy się podnosić sobie poprzeczkę. Usprawniamy tłumaczenie, ponieważ nasza konferencja jednocześnie prowadzona jest w dwóch językach – polskim i angielskim.

 

Jakie tematy będą podejmowane w tym roku?

Konferencja w tym roku będzie poruszała głównie tematy gadzie, a to zasługa profesora Knotka, który nam o nich opowie, ale nie należy zapominać o wykładach dotyczących ssaków egzotycznych oraz papug.

 

W jaki sposób udało zaprosić się tak świetnych prelegentów?

To zasługa członków naszego koła i ich głodu wiedzy, który pcha ich na wymiany z uczelniami zagranicznymi oraz na wydarzenia związane ze zwierzętami egzotycznymi. Właśnie w taki sposób poznajemy świetnych lekarzy-praktyków, którzy są chętni podzielić się z nami wiedzą.

 

W jaki sposób zarejestrować na konferencję?

Po prostu wypełnić formularz rejestracyjny, który udostępniamy na facebookowym wydarzeniu poświęconym konferencji

https://www.facebook.com/events/2033324640240494/

 

Z jak dużym wyprzedzeniem należy dokonać rejestracji?

Nigdy nie jest to ustalone z góry. Zazwyczaj rejestrację uruchamiamy miesiąc, czasem dwa miesiące przed konferencją, przy czym zawsze informujemy o tym na stronie wydarzenia na Facebooku.

 

 

 

 

 

 

Rozmawiała:

Małgorzata Kaczor

Zdjęcia:

Z zasobów SKN Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Mephitis”

 

 

Nasi klienci