Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Kamica nerkowa i niewydolność nerek u królika – opis przypadku

Pacjent:

królik, samiec, niekastrowany, 8 lat.

Wywiad:

Od jakiegoś czasu właściciele obserwowali zmniejszony apetyt, coraz mniejszą aktywność ruchową. Od kilku dni nastroszony, praktycznie nie jadł i siedział w jednym miejscu. Brak śladów wypróżnień.

Badanie kliniczne:

• hipotermia – 35°C,

• blade i suche widoczne błony śluzowe,

• skóra mało elastyczna, wskazująca na odwodnienie,

• pacjent leżący, niereagujący na badanie kliniczne.

Palpacyjnie w jamie brzusznej stwierdzono puste, atoniczne jelita oraz znacznego stopnia powiększenie lewej nerki, przy badaniu której pacjent reagował bólowo.

Badania dodatkowe:

• morfologia – obniżony hematokryt – 25% (norma 33-50)

obniżony poziom erytrocytów – 2,5 mln/mm3 (norma 3,8-7,9);

• badanie biochemiczne wykazało podwyższony poziom mocznika (BUN) – 64 mg/dl (norma 13-29)

oraz kreatyniny – 4,4 mg/dl (norma 0,5-2,6).

Wykonano badanie USG jamy brzusznej, które potwierdziło znaczne powiększenie lewej nerki oraz zatarcie jej struktury. Dodatkowo w prawej nerce stwierdzono obecność cienia o nieregularnym kształcie i zmiennej echogeniczności (podejrzenie kamienia).

Po przedstawieniu rokowania w związku ze stanem królika i jego zaawansowanym wiekiem właściciel zdecydował o przeprowadzeniu eutanazji.

W badaniu sekcyjnym stwierdzono: znaczne powiększenie lewej nerki z zatarciem jej budowy. Nerka prawa o prawidłowej wielkości z kamieniem w miedniczce nerkowej.

 

Autor i zdjęcia:

lek. wet. Adam Brandwein
Śląskie Laboratoria Analityczne
Gabinet dla Małych Zwierząt „Dogvet”, Chorzów

 

 

Nasi klienci