Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Kulawizny kończyn tylnych

relacja z golonki IMG_453212-13 kwietnia 2014 roku miały miejsce II Wrocławskie Warsztaty Hipiatryczne „Kulawizny kończyn tylnych – diagnoza i terapia”. Organizatorami spotkania byli: Med4Animals, Equivet Szpital dla koni w Gliwicach oraz Klinika Weterynaryjna XLVet. Zajęcia prowadził lek. wet. Paweł Golonka.

Warsztaty podzielone zostały na część teoretyczną i praktyczną. Część wykładowa miała miejsce w Biskupicach Podgórnych k. Wrocławia. Pierwszy dzień rozpoczął się od przedstawienia budowy i specyfiki, a także badania USG i RTG stawu kolanowego. Następny wykład poświęcony był diagnostyce chorób kolana, omówiono postępowanie przy różnych schorzeniach stawu kolanowego.

Niezwykle interesujący był trzeci wykład, podczas którego P. Golonka przedstawił prezentację swojego przyjaciela dr. Karstena Weitkampa z Tierklinik Telgte. Zajmował się on ciekawym przypadkiem specyficznego urazu stawu kolanowego u konia skokowego.

Ostatnia z prezentacji dotyczyła anatomii i możliwości diagnostycznych chorób miednicy konia oraz stawów: bodrowo-krzyżowego i biodrowego.

Drugiego dnia uczestnicy mogli obejrzeć prezentacje dotyczące stawu skokowego, jego anatomii i diagnostyki. Omówione zostały choroby okolicy stawu skokowego, guza piętowego i podudzia. Następnie poruszone zostało zagadnienie chorób palca, pęciny i śródstopia. Na zakończenie części teoretycznej Paweł Golonka skupił się na znieczuleniach kończyny miednicznej.

Drugą część warsztatów każdego dnia stanowiły zajęcia praktyczne w klinice XLVet w Tyńcu Małym. Na dwóch stanowiskach uczestnicy mieli możliwość przeprowadzić samodzielnie badania USG. Omówione zostały też obrazy RTG, TK i MRI, prawidłowe oraz w wybranych patologiach. W szkoleniu wzięło udział 15 lekarzy. (MC)


 

Golonka kadr

Na szkoleniach omawiamy diagnostykę ortopedyczną konia. Dla kursantów najtrudniejsze na początku, ale i najważniejsze jest znalezienie punktów topograficznych do ultrasonografii stawów i miednicy. Trzeba zaznaczyć, że badanie to nie jest łatwe do wykonania. Zależy nam też na dobrym zaznajomieniu z prawidłowym obrazowaniem odpowiednich struktur.

Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się jesienią ubiegłego roku, zajmowaliśmy się  kulawiznami przedniej kończyny, od diagnozy do terapii. Tym razem skupiliśmy się na kulawiznach kończyny miednicznej, od kopyta do stawu biodrowo-krzyżowego, także od diagnozy do terapii. W następnej odsłonie zajmiemy się ultrasonografią i przypadkami klinicznymi z zakresu głowa, szyja, plecy. W planach mamy też czwarte szkolenie, które chcielibyśmy poświęcić iniekcjom pod kontrolą USG. Jest to dzisiaj bardzo istotny rozdział. Myślę, że w dalszej kolejności prawdopodobnie odbędą się szkolenia z innych specjalizacji dotyczących chorób koni, takich jak kardiologia czy choroby układu oddechowego. Będziemy starali się zaangażować do ich prowadzenia dobrych specjalistów z tych dziedzin.

 

lek. wet. Paweł Golonka

Nasi klienci