Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ortopedia ze Śląską Polikliniką Weterynaryjną

szkolenie-sspw-03Kurs ortopedii klinicznej kończyny miednicznej zorganizowany przez Stowarzyszenie Śląska Poliklinika Weterynaryjna odbył się 6 i 7 lutego. Zajęcia teoretyczne i praktyczne poprowadził chirurg lek. wet. Jerzy Kirstein.

Zajęcia podzielone zostały na dwa dni. Pierwszego z nich w hotelu Campanille w Katowicach miały miejsce zajęcia teoretyczne. W programie warsztatów znalazły się między innymi: techniki operacyjne w przypadku dysplazji stawów biodrowych (DARoplastyka), wskazania i techniki dla artrodezy, protezowanie zerwanych więzadeł pobocznych rzepki, stabilizacja stawu kolanowego metodą szwu bocznego. Dr Kirstein omówił też zagadnienia sulkoplastyki nasady dalszej kości udowej, transpozycję guzowatości piszczelowej, TPLO CWO, leczenie operacyjne złamań śródstawowych w obrębie stawów kończyny miednicznej oraz artrocentezę diagnostyczną i leczniczą stawów. Na początku prowadzący pokrótce omówił budowę stawów kończyny miednicznej, skupiając się na znaczeniu poszczególnych fragmentów. – Guzki Gerdy’ego i sam rowek, przez który przebiega ścięgno mięśnia prostownika palca długiego, są dla nas o tyle ważne, że kiedy wykonujemy prawidłowo szef boczny, rowek jest dla nas punktem orientacyjnym. Tutaj znajduje się punkt izometryczny dla więzadła krzyżowego przedniego. I jeżeli tutaj wprowadzimy implant i zaczepimy go o trzeszczkę boczną, to w każdym położeniu stawu będzie on mniej więcej jednakowo napięty – mówił dr Kirstein.

Drugiego dnia w Klinice Weterynaryjnej Giszowiec w Katowicach odbyły się ćwiczenia praktyczne. Najpierw dr Kirstein zaprezentował w praktyce omawiane dzień wcześniej zagadnienia, następnie uczestnicy podzielili się na mniejsze grupy, w których pod okiem prowadzącego mogli przećwiczyć poznane techniki.

Następne warsztaty z zakresu ortopedii klinicznej kończyny miednicznej odbędą się 29 i 30 października 2016 roku.  Więcej szczegółów na temat tego i innych szkoleń Śląskiej Polikliniki Weterynaryjnej można znaleźć na stronie WWW Stowarzyszenia – poliwet.eu.

MC

Nasi klienci