Ubieranie zwierząt po zabiegach i operacjach

koszulkiWraz z rozwojem rynku weterynaryjnego i systematycznym podnoszeniem kwalifikacji przez personel weterynaryjny oraz dzięki ciężkiej pracy całego środowiska lekarzy i techników weterynarii, wkładanego w edukację właścicieli psów i kotów, zauważalny jest znaczny wzrost liczby zabiegów i operacji ratujących zdrowie oraz życie naszych pacjentów. 

Wzrasta świadomość, a z nią globalne spojrzenie na nadmierne rozmnażanie się i bezdomność zwierząt, co powoduje zwiększenie liczby przeprowadzanych operacji, w tym akcji sterylizacji i kastracji.

Usuwanie guzów nowotworowych, sterylizacje, operacje ropomacicza, zabiegi chirurgiczne na narządach wewnętrznych i narządach ruchu, takie jak leczenie operacyjne stawów czy usunięcie listwy mlecznej, pozostawiają po sobie pole pooperacyjne. Inaczej wygląda ono po operacji na jamie brzusznej, inaczej w ortopedii. Bardzo często rodzi się pytanie, czy należy stosować zabezpieczenia w postaci koszulek pooperacyjnych, kołnierzy zabezpieczających, czy pojawiających się na rynku gotowych opatrunków na kończyny?

Stosowanie tego typu zabezpieczeń w większości przypadków jest uzasadnione, a wręcz niezbędne. Dlaczego tak istotna jest ochrona pola pooperacyjnego?

WIĘKSZE BEZPIECZEŃSTWO, MNIEJSZE RYZYKO

Mimo że większość tych zabiegów to dziś wręcz rutynowa i najczęściej wykonywana w przychodniach procedura, to niezależnie od naszych usilnych starań z każdą z nich wiąże się ryzyko powikłań. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie pacjenta. Skutków zaniedbań właścicieli zwierząt oraz instynktownego zachowania naszych sprytnych i kreatywnych czworonogów nie sposób przewidzieć. Najczęstsze z nich to rozlizywanie rany lub jej zabrudzenie, które nie tylko wydłuża okres gojenia, ale może również spowodować zakażenie, pociągające za sobą poważne problemy dla zdrowia i życia pacjenta. Zdarza się też wyciągnięcie szwów, skutkujące rozejściem się rany pooperacyjnej, a w wielu przypadkach kończące się krwotokiem.

Dlatego też przez pierwsze 7-10 dni, czyli do momentu zdjęcia szwów, należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć pacjenta i przekazać odpowiednie zalecenia jego właścicielowi. Stosując się do nich oraz korzystając z produktów zabezpieczających, zastosowanych przez personel weterynaryjny, minimalizujemy ryzyko dalszych powikłań, wynikających z interwencji zwierzaka w pole pozabiegowe.

Poza aspektem zdrowotnym, stosując takie opatrunki, jak kolorowe koszulki pooperacyjne, działamy na podświadomość naszych klientów, a w szczególności na psychikę ich dzieci. Bardzo przeżywają one sytuację związaną z pobytem ich najlepszego przyjaciela w lecznicy weterynaryjnej. Kiedy zwierzak wraca do domu, odziany w praktyczny, estetyczny opatrunek pooperacyjny, dajemy upust ich emocjom, zaś rodzice mają przeświadczenie, że zrobili wszystko, by jak najlepiej zadbać o zdrowie swojego pupila.

Również lekarze i technicy weterynarii dostrzegają praktyczny aspekt stosowania takich zabezpieczeń i dzięki gotowym opatrunkom na grzbiet, bark, łopatkę czy biodro i udo mają dużo mniej pracy przy zabezpieczaniu zoperowanych miejsc.

Reasumując, jeśli naszym nadrzędnym celem jest minimalizowanie powikłań pooperacyjnych oraz dbanie o zdrowie i jak najlepsze samopoczucie pacjenta, a także o spokój ducha jego właścicieli, korzystajmy z innowacyjnych rozwiązań, które kierują do nas producenci ubrań zabezpieczających. Szeroką gamę takich produktów zabezpieczających oferuje firma Grande Finale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *