Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Biegunka u kota

Każdy posiadacz zwierzęcia w domu dobrze wie, że jego obecność, to nie tylko radość i zabawa, ale również obowiązek i konieczność troszczenia się o naszego przyjaciela w przypadku choroby czy złego samopoczucia. Szczególnie jeśli chodzi o koty – nasza uwaga powinna być skupiona na zawartości kociej kuwety, która może bardzo szybko wskazać nam, że ze zdrowiem naszego zwierzaka coś jest nie tak. Musimy pamiętać, że pojawiające się problemy z układem trawiennym mogą mieć naprawdę tragiczne i nieprzyjemne skutki, dlatego gdy kot ma biegunkę warto reagować od razu.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Czym jest biegunka u kota?

Biegunka u kota może być objawem bardzo wielu chorób i nie należy jej bagatelizować, ponieważ przy rozwolnieniu u kota może dojść do wielu nieprzyjemnych powikłań. Jeśli kot ma biegunkę bardzo łatwo może się odwodnić – podobnie jak człowiek – dlatego w tym czasie wyjątkowo zwracajmy uwagę na ilość wypijanej przez zwierzę wody.

Dodatkowo biegunka u kota osłabia jego organizm, a rozwolnienie u małego kota może być szczególnie niebezpieczna i prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Warto pamiętać, że biegunka u kota nie zawsze musi być spowodowana poważną chorobą, jednak za każdym razem powinna ona wzbudzić naszą czujność. Jeśli objawy nie ograniczają się do rozwolnienia, lecz pojawia się również gorączka, wymioty czy inne objawy – kocią biegunkę powinno się możliwie szybko skonsultować z weterynarzem.

Kot z biegunką często się wypróżnia, a postać kału jest płynna i nieuformowana. Dodatkowo dostrzec można osłabienie kota, bóle brzucha czy brak apetytu. Kocia biegunka może bardzo szybko wywołać u zwierzęcia odwodnienie dlatego należy szybko wdrożyć leczenie

Biegunka u kota – przyczyny

Rozwolnienie u kota może być spowodowane pasożytami, alergią na karmę, czy problemami z tarczycą lub nawet niewydolnością organów wewnętrznych. Zdarza się również, że biegunkę u kotów wywołują poważne choroby jak nowotwory, koci tyfus czy zapalenie jelit lub żołądka. Kotom może również zaszkodzić stres, zmiana diety czy chociażby zjedzenie czegoś, co dla kota jest trujące (przykładowo rośliny). Szczególnie u małych kotów biegunka może też być spowodowana połknięciem ciała obcego, które mogło zablokować układ pokarmowy. Konieczne jest by zwracać również uwagę na objawy poboczne, jak ślinotok, piana na kocim pyszczku czy odurzenie, a także pojawiające się odruchy wymiotne.

Domowe sposoby na biegunkę u kota

Nie od razu biegunka u naszego kota powinna wzbudzać w nas panikę i strach. W wielu przypadkach organizm kota sam poradzi sobie z pozbyciem się przyczyny tej dolegliwości, ponieważ w większości przypadków przyczyną kociej biegunki  jest zatrucie pokarmowe lub nieodpowiednia dieta. W takiej sytuacji wystarczy obserwacja naszego pupila i w przypadku braku innych objawów – przegłodzenie go. Należy jednak pamiętać, by regularnie podawać kotu świeżą wodę, aby nie doszło do odwodnienia. Warto w tym czasie rozstawić po domu dodatkowe miski z wodą, by zachęcić kota do picia.

Jeśli Twój kot mimo biegunki ma apetyt, a nie jest alergikiem, możesz spróbować podać mu gotowanego kurczaka – mięso drobiowe pozwala przyhamować rozwolnienie u kota. Zastanawiasz się pewnie, czy są jakieś leki, które można podać na biegunkę u kota? Podobnie jak u ludzi, u kota można zastosować Smectę, Taninal czy węgiel leczniczy, jednak dawkę należy odpowiednio dobrać do wagi kota – a najlepiej skonsultować ją z weterynarzem – chociażby telefonicznie.

Jak leczyć biegunkę u kota?

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą skutku, a biegunka nadal występuje, należy wybrać się z naszym zwierzakiem do weterynarza. Konsultacja lekarska pozwoli odnaleźć przyczyny rozwolnienia u kota i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dzięki nowoczesnym metodom jak badania krwi, kału czy USG weterynarz szybko ustali przyczyny i podejmie odpowiednią terapię.

Leczenie biegunki u kota może wymagać podania kroplówek, czy specjalistycznych leków lub witamin, dlatego szczególnie ważna jest wizyta u specjalisty w momencie, kiedy objawy się nasilają.

Biegunka u kotów – dieta

Dokładnie tak samo jak w przypadku człowieka – by organizm kota po okresie biegunki mógł stabilnie wrócić do normy należy wdrożyć lekkostrawną dietę. Kotu można spróbować podać w tym czasie  kleik ryżowy, drób z marchewką, czy specjalistyczne lekkostrawne karmy. By pomoc regeneracji układu pokarmowego zaleca się również stosowanie probiotyków, które pomagają przywrócić naturalną mikroflorę bakteryjną w jelitach zwierzaka.

—————
Redakcja

Nasi klienci