Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Lwi piesek

petit chien lion de face en studio sur fond bleuNazwa: Lwi piesek

Kraj pochodzenia: Francja (prawdopodobnie)

Klasyfikacja FCI: grupa IX, sekcja 1.3

Wzorzec FCI nr: 233

Wielkość: mała

Wysokość w kłębie: 26 – 32 cm

Waga: ok. 6 kg

Szata: Jedwabista, długa, falista i gęsta szata bez podszycia. Strzyżenie jest niedopuszczalne.

Maść: wszystkie kolory i kombinacje kolorystyczne są dopuszczalne.

Długość życia: 12 – 14 lat

Jedną z ras należących do elitarnego grona rzadkich w naszym kraju jest lwi piesek. To dosyć specyficzny pies do towarzystwa, który w Polsce hodowany jest od około 20 lat. Póki co, ma jednak nieliczne grono miłośników.

Lwi piesek należy do dziewiątej grupy FCI – psów do towarzystwa i psów ozdobnych, sekcja 1 – bichony. To wszechstronny piesek należący do psów małych. W kłębie jego wysokość powinna sięgać 35 cm, masa ciała oscyluje w granicach 6 kilogramów. W kwestii umaszczenia panuje zdecydowana dowolność – dopuszczalne są wszelkie rodzaje: od jednobarwnych po łaciate. Wzorzec opracowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną mówi o tym, że lewki powinny nosić wyjątkową fryzurę – strzyżenie na lwa, przez co spotkania na ulicach wywołują niemałe poruszenie. W gabinetach weterynaryjnych widywany jest niezbyt często, raczej w celach profilaktycznych.

Jaki charakter ma lwi piesek

Lwi piesek, z niemieckiego lowchen – lewek, obdarzony jest charakterem, który sprawia, iż to wszechstronne zwierzę przeznaczone jest dla każdego właściciela. Jego usposobienie jest bardzo plastyczne, a centrum życia stanowi człowiek, przez co potrafią się bardzo dobrze dostosować do trybu życia właściciela. Lewki sprawdzą się zarówno, jako psy typowo do towarzystwa, jak i wyśmienicie odnajdą się w psich sportach czy wymagającej cierpliwości i opanowania dogoterapii. Lewek będzie dokładnie taki, jakim stworzy go właściciel, pozostając przy tym radosny i energiczny.

Właśnie bardzo pogodny, ciepły charakter, któremu towarzyszą wesołość i „radość z życia”, jest jednym z największych atutów tych psów. Doskonale sprawdzają się jako psy rodzinne. Świetnie dopasowują się do sposobu życia rodziny, darzą ogromną sympatią dzieci, a dzięki swej budowie i lekkości są dla nich doskonałymi kompanami. Jednocześnie odnoszą się do nich z delikatnością. Ich dodatkową zaletą jest fakt, iż jako przedstawiciel małej rasy należą do psów, których średnia długość życia sięga nawet piętnastu lat, w zależności od utrzymania oraz pochodzenia linii hodowlanej. Radosne usposobienie i aktywność zachowują do późnej starości.

Jednocześnie jednak lewki nie są nachalne czy przesadnie wylewne w stosunku do obcych (w przeciwieństwie do np. retrieverów), dzięki czemu ich radość nie jest trudna do opanowania. Początkowo podchodzą z dystansem do osób, których nie znają, jednak szybko przełamują ostrożność.

Ze względu na towarzyskość oraz otwartość wobec świata doskonale odnajdują się w stadzie z innymi psami i z innymi zwierzętami. Podobnie jak każdy inny pies potrzebują aktywności, niemniej nie są zbytnio wymagające w tej kwestii. Lubią spędzać czas aktywnie, dostosowują się dosyć dobrze do każdej pory roku. Jedynie pora zimowa jest dla nich nieco kłopotliwa ze względu na niskie temperatury i możliwość tworzenia się kul śniegowych na włosie. Jednak odpowiednio przygotowane do spaceru z przyjemnością wezmą w nim udział.

Zważywszy na fakt, iż należą do małych ras, źle prowadzone potrafią stać się głośne i szczekliwe.

Zdrowie psów rasy lwi piesek

W naszym kraju jest to rasa elitarna, ich polska populacja liczy obecnie około stu przedstawicieli, w tym zaledwie kilka psów hodowlanych. Póki co lista chorób, do których są predysponowane, jest krótka, co więcej, są to przede wszystkim schorzenia typowe dla małych ras. Lwie pieski predysponowane są do takich chorób, jak: PRA, zaćma, niestabilność rzepki, endokardioza (najczęściej związana z wiekiem). Obecnie większość hodowców dba o wykonywanie badań przesiewowych, aby do rozrodu były dopuszczane jedynie zwierzęta zdrowe, wolne od wad genetycznych.

Żywienie psów tej rasy

Pod względem żywieniowym lewki nie są specjalnie wymagającą rasą. Planując dietę, właściciel ma spore pole do popisu, gdyż nie należą do ras delikatnych, skłonnych do nietolerancji pokarmowych.

Wybierając sposób żywienia, należy brać pod uwagę wielkość psa, temperament, jego przeznaczenie i sposób życia. Małe rasy częściej obarczone są ryzykiem wystąpienia otyłości, na ogół wynikającej ze złej diety, a przede wszystkim z przekarmiania. W związku z tym należy podczas rozmowy z opiekunem lewka kłaść nacisk na odpowiednie dawkowanie porcji żywieniowych na dobę oraz zwrócić jego uwagę na możliwość wystąpienia nadwagi. Jako iż jest to rasa obdarzona długim jedwabistym włosem, zaleca się uzupełnianie diety nienasyconymi kwasami tłuszczowymi bądź wprowadzić do niej białko z ryb morskich. Dzięki temu dodatkowo zadbamy o skórę i stan okrywy włosowej. Ze względu na rozmiary lwiego pieska należy zwrócić uwagę na stan jamy ustnej, gdyż miewają one problemy z chorobami przyzębia i tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. W związku z tym zaleca się codzienną profilaktykę jamy ustnej (gryzienie suchej karmy, gryzaków).

Petit chien lion

Pielęgnacja lwiego pieska

Pielęgnacja lwiego pieska może być dosyć czasochłonna lub (w wersji sportowej) mało kłopotliwa.

Nastawiając się na utrzymanie długiego włosa oraz fryzury wystawowej, należy dokładać starań podczas codziennej pielęgnacji długiego włosa (regularne szczotkowanie) oraz stosować odpowiednie kosmetyki, gdyż zaniedbanie tych czynności prowadzi do prędkiego powstawania kołtunów, a w konsekwencji „dredów”. Jest to dosyć problematyczne, zwłaszcza w deszczowe dni i w okresie zimowym. Spacery niosą wtedy konieczność wprowadzenia dodatkowej higieny, jak osuszanie łap oraz częstsze rozczesywanie kłopotliwych okolic.

Jednakże istnieje także możliwość utrzymywania fryzury sportowej – strzyżenia na krótko psów, które nie są przeznaczone do kariery wystawowej. Krótko strzyżony włos jest zdecydowanie łatwiejszy w utrzymaniu, w zależności od długości, jaką zechcemy utrzymywać, i ogranicza się jedynie do szczotkowania.

Ze względu na wielkość oraz na włos pozbawiony podszerstka lwie pieski niezbyt dobrze tolerują niskie temperatury oraz długie spacery na śniegu. Zimą należy pamiętać o szczególnej pielęgnacji łap. Bardzo często śnieg wkręca się w przestrzenie międzypalcowe oraz okolice nadgarstków i stawów skokowych, powodując odmrożenia. Opuszki palcowe przed spacerem powinny zostać zabezpieczone preparatem przeznaczonym do ochrony łap, po spacerze należy dokonać dokładnych oględzin łap i usunąć ewentualne kulki śniegowe, a następnie osuszyć łapy.

Praca psów rasy lwi piesek

W chwili obecnej w Polsce kilku przedstawicieli tej rasy pracuje jako dogoterapeuci. Dzięki swej otwartości i chęci przebywania z ludźmi, za sprawą odpowiedniego trenowania i prowadzenia potrafią doskonale sprawdzić się w tej pracy. Ich miękki włos, charakter oraz wygląd (ciągły „uśmiech” na pysku) wzbudzają sympatię dzieci.


Autor:
tech. wet. Ewelina Stanclik

Zdjęcia:

Z zasobów redakcji

Nasi klienci