ZNAJDŹ WETERYNARZA

wtorek, 31 stycznia 2023
Zobacz:
stomatologianews

Naukowcy badajÄ… mechanizmy rozprzestrzeniania siÄ™ wirusa ASF

ZależnoÅ›ci pomiÄ™dzy strukturÄ… populacji dzika, mobilnoÅ›ciÄ… tego gatunku oraz wysokÄ… zjadliwoÅ›ciÄ… wirusa ASF mogÄ… wpÅ‚ywać na wolne tempo rozprzestrzeniania siÄ™ tej choroby w Å›rodowisku naturalnym – wynika z badaÅ„ specjalistów z Instytutu Biologii Ssaków PAN w BiaÅ‚owieży i PaÅ„stwowego Instytutu Weterynarii w PuÅ‚awach.

Naukowcy badają, jak rozprzestrzeniał się wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w pierwszych latach występowania tej choroby u dzików w Polsce (2014-2016). Wyniki mogą być pomocne w walce z ASF, który w gospodarstwach produkujących trzodę chlewną przynosi duże straty.

Aby zbadać, jak roznosi siÄ™ ASF, specjaliÅ›ci analizujÄ…, jaki wpÅ‚yw na wystÄ™powanie i rozprzestrzenianie siÄ™ wirusa ma przemieszczanie siÄ™ dzików, a także Å›rodowisko, w którym żyjÄ…, odlegÅ‚ość od źródÅ‚a zakażenia wirusem, obecność czÅ‚owieka, krajobraz czy zachowania tych zwierzÄ…t w populacji miÄ™dzy sobÄ… – wyjaÅ›niÅ‚ PAP jeden z prowadzÄ…cych badania dr Tomasz Podgórski z Instytutu Biologii Ssaków PAN.

Na temat wyników badań ukazały się dwie pierwsze publikacje, przygotowywane są kolejne.

Na podstawie danych o wystÄ™powaniu wirusa ASF z lat 2014-2015 u dzików naukowcy ocenili, że głównym czynnikiem ograniczajÄ…cym roznoszenie ASF przez przemieszczajÄ…ce siÄ™ dziki jest zjadliwość choroby. Wirus w bardzo krótkim czasie po zakażeniu – do jednego tygodnia – uniemożliwia choremu dzikowi dalsze wÄ™drówki, a to ogranicza możliwość zarażenia tylko do najbliżej znajdujÄ…cych siÄ™ zwierzÄ…t, z tej samej grupy – wyjaÅ›niÅ‚ Podgórski.

Naukowcy podkreÅ›lajÄ…, że dzik pada w ciÄ…gu dwóch tygodni od zakażenia, ale przez padlinÄ™ zarażajÄ… siÄ™ inne. UważajÄ… również, że padÅ‚e dziki mogÄ… być „potencjalnie wiÄ™kszym źródÅ‚em rozprzestrzeniania siÄ™ wirusa”, niż migrujÄ…ce dziki. Zarażona padlina ma też wpÅ‚yw na dÅ‚ugotrwaÅ‚e utrzymywanie siÄ™ wirusa w danym miejscu.

Naukowcy przypuszczajÄ…, że kombinacja trzech czynników: kontaktów miÄ™dzy poszczególnymi dzikami w populacji, krótkiego – kilkunastodniowego okresu tzw. siewstwa wirusa oraz jego wysokiej zjadliwoÅ›ci może „w naturalny sposób” ograniczać szerzenie siÄ™ wirusa ASF w populacji dzików.

„Te czynniki prawdopodobnie ksztaÅ‚tujÄ… obserwowany w latach 2014-2015 wzorzec stopniowego i powolnego rozprzestrzeniania siÄ™ ASF w przestrzeni i w czasie oraz trwanie choroby na wczeÅ›niej zakażonych obszarach, zakÅ‚adajÄ…c naturalne szerzenie siÄ™ choroby w populacji dzików, przy braku udziaÅ‚u czÅ‚owieka w przenoszeniu wirusa” – poinformowaÅ‚ Podgórski.

DodaÅ‚, że w trakcie badaÅ„ „nie stwierdzono żadnego zwiÄ…zku” pomiÄ™dzy przemieszczaniem siÄ™ dzików i tym, jak (miesiÄ™cznie) zmieniaÅ‚y siÄ™ dane o wystÄ™powaniu ASF w danym miejscu. Jak wyjaÅ›niÅ‚, oznacza to, że „mobilność dzików nie miaÅ‚a wpÅ‚ywu na liczbÄ™ przypadków ASF oraz tempo i zasiÄ™g rozprzestrzeniania siÄ™ choroby”.

By zbadać przemieszczanie się dzików w poszczególnych miesiącach roku (dorosłych samic, samców, młodych), wykorzystano dane pochodzące z badań telemetrycznych prowadzonych przez IBS PAN. Dane epidemiologiczne z monitoringu ASF prowadzonego przez Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach posłużyły natomiast do oceny tempa rozprzestrzeniania się choroby. ASF rozprzestrzeniał wolno i stabilnie w tempie 1,5 km miesięcznie na zachód od granicy z Białorusią.

W pracach pomogÅ‚y dane z badaÅ„ telemetrycznych z trzech populacji dzika z Polski, Niemiec i WÅ‚och. Badania wykazaÅ‚y, że najczęściej w interakcje wchodzÄ… ze sobÄ… dziki, które żyjÄ… blisko siebie – w odlegÅ‚oÅ›ci do 1 km, w ramach tej samej grupy. Rzadziej kontaktujÄ… siÄ™ ze sobÄ… dziki w ramach sÄ…siedniej grupy (od 1 do 3 km od siebie). Gdy ta odlegÅ‚ość przekraczaÅ‚a 4 km, kontakty byÅ‚y sporadyczne; powyżej 4,5 km kontaktów nie stwierdzono. Ograniczony zasiÄ™g przestrzenny kontaktów miÄ™dzy osobnikami może w naturalny sposób hamować rozprzestrzenianie siÄ™ chorób zakaźnych w populacji.

Naukowcy stwierdzili też, że to głównie młode dziki (6-24 miesiące, tzw. przelatki) mogą mieć wpływ na rozprzestrzenianie się chorób, bo są najbardziej mobilne i często kontaktują się z osobnikami z różnych grup socjalnych (watah).

Według danych weterynaryjnych, w Polsce odnotowano dotąd ponad 2,2 tys. przypadków ASF u dzików i 113 ognisk tej choroby u świń. ASF w Polsce potwierdzono w Podlaskiem, Warmińsko-Mazurskiem, Mazowieckiem i Lubelskiem.

PAP – Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

 

 

Źródło:

http://naukawpolsce.pap.pl

 

Zdjęcie:

Freepik

 

 

Przejdź do następnej strony

Nasi klienci