Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Psy odczytują różne emocje z ludzkiej twarzy

Kiedy pies widzi rozgniewaną, przestraszoną lub szczęśliwą osobę, obraca głowę w lewo, a przy twarzy pokazującej zdziwienie – w prawo. W odpowiedzi na różne ludzkie emocje uruchamiają się u psów inne obszary mózgu oraz pojawiają się zmiany w fizjologii i zachowaniu.

Żyjąc od tysięcy lat z ludźmi, w toku ewolucji psy wykształciły różnorodne mechanizmy, które pomagają im dzielić przestrzeń z człowiekiem – mówią autorzy badania opisanego w magazynie „Learning & Behavior”.

Dotychczasowe eksperymenty wskazywały na to, że mózg czworonoga potrafi wychwycić emocje wyrażane przez ludzki głos, zapach, postawę ciała czy twarz.

W nowym badaniu, zespół z włoskiego Uniwersytetu im. Aldo Moro w Bari przyjrzał się bliżej zdolności odczytywania emocji na twarzy człowieka przez zwierzę.

Badacze umieszczali zdjęcia mężczyzn i kobiet na linii wzroku karmionych psów. Twarze na fotografiach wyrażały sześć podstawowych ludzkich emocji – gniew, strach, szczęście, smutek, zdziwienie i obrzydzenie lub też miały neutralny wyraz.

Zwierzęta inaczej reagowały zależnie od prezentowanej emocji. Przy zdjęciach pokazujących stany pobudzenia, takie jak gniew, strach czy szczęście, tętno psów wyraźnie się zmieniało i mijał dłuższy czas, zanim zwierzęta wracały do jedzenia. Wskazuje to na reakcję stresową.

Różnic było więcej. Gniew, strach i szczęście sprawiały, że patrząc na zdjęcie, psy obracały głowę w lewo, a przy twarzach pokazujących zdziwienie – w prawo. Prawdopodobnie zdziwione twarze nie kojarzyły im się z zagrożeniem – uważają naukowcy.

Niepozorna zmiana ułożenia głowy wiele mówi o pracy mózgu psów. Zdaniem badaczy, na różne emocje reagują inne jego części.

„Najwyraźniej pobudzające, negatywne emocje są przetwarzane przez prawą półkulę mózgu psa, a bardziej pozytywne – przez lewą” – wyjaśnia prof. Marcello Siniscalchi, autor badania.

Wyniki te zgadzają się z badaniami psów oraz innych ssaków pokazującymi, że prawa półkula odgrywa ważniejszą rolę w sterowaniu układem współczulnym m.in. pobudzającym pracę serca.

Jak tłumaczą naukowcy, reakcja ta ma ścisły związek z niezbędną dla przetrwania tzw. reakcją walki i ucieczki.

Wiadomość dla właścicieli psów jest więc taka, że także na czworonożnego przyjaciela wpływa dobry lub zły dzień ich pana.

Więcej informacji:

https://www.springer.com/gp/about-springer/media/research-news/all-english-research-news/dogs-understand-what-s-written-all-over-your-face/15835462 (PAP)

mat/ ekr/

 

Źródło:

http://naukawpolsce.pap.pl/

Zdjęcie:

Fotolia

 

 

Nasi klienci