Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Profilaktyka w odrobaczaniu kotów i psów

Opieka nad zwierzętami domowymi to złożony proces, na który składa się zapewnienie podopiecznym pożywienia, ruchu, uczucia, uwagi oraz szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Profilaktyka przeciw pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym w opiece nad zwierzętami towarzyszącymi to stworzenie skutecznego parasola bezpieczeństwa, by zapobiec pogorszeniu dobrostanu podopiecznych i ewentualnym chorobom. Zabezpieczanie zwierząt domowych przeciw pasożytom to również element ochrony zdrowia człowieka.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem na temat profilaktyki w odrobaczaniu kotów i psów.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Profilaktyka w odrobaczaniu kotów i psów – ochrona przed zoonozami

Zoonozy, czyli choroby odzwierzęce dotykają nie tylko lekarzy weterynarii, opiekunów zwierząt domowych, pracowników ośrodków dla zwierząt, ogrodów zoologicznych, hodowli czy leśniczych. To oczywiście pierwsza grupa ryzyka zarażenia zoonozami, lecz nie jedyna.

Chorobami odzwierzęcymi może zarazić się każdy z nas. Do infestacji pasożytem bowiem wystarczy, że jeden raz zaniedbamy umyć ręce przed jedzeniem. I niezależnie od tego, czy posiadamy zwierzę w domu czy nie.

Zoonozami zarażają się osoby, które nigdy nie miały bezpośredniej styczności z psem czy kotem.

Choroby odzwierzęce mogą przenosić się drogą wektorową, czyli za pośrednictwem kleszczy, komarów, wszy, wszoł lub przez zarażenie bakteriami, wirusami lub poprzez inne pasożyty.

Poniżej przedstawiamy toksokarozę, chorobę odzwierzęcą atakującą zwierzęta i ludzi.

Toksokaroza

Glistnica jest powszechnie występującą chorobą pasożytniczą wśród zwierząt domowych i ludzi.

Odpowiadają za nią między innymi robaki jelitowe, glista kocia Toxocara cati i psia, Toxocara cati.

Szacuje się, że toksokaroza jest najpowszechniej występującą zoonozą w naszej strefie klimatycznej.

Glistnica – choroba dzieci, młodzieży i … zwierząt towarzyszących

Toksokaroza nazywana jest „chorobą brudnych rąk”, gdyż to właśnie niedostatki w higienie dłoni przed jedzeniem są główną przyczyną infestacji organizmu człowieka.

Glista psia i kocia przedostaje się do środowiska zewnętrznego w zwierzęcych odchodach.

Koty oraz psy pozostawiają odchody w przypadkowych, ogólnie dostępnych miejscach: w piaskownicach, na trawnikach, terenach zielonych, piasku plaży miejskiej itp.

Podczas badan przeprowadzonych na terenie wielkich miast Polski okazało się, że stwierdzono obecność larw i jaj pasożytów jelitowych w od 15 do 60% próbek gleby. Oznacza to, że nawet osoby, które nigdy nie dotknęły osobiście psa czy kota (np. z powodu alergii na sierść tych zwierząt), mogą paść ofiarą zoonozy.

Najczęściej glistnicą zarażają się małe dzieci, które nie nauczyły się jeszcze niezbędnego odruchu mycia rąk przed jedzeniem i małe dzieci oraz młodzież ignorująca zakazy i nakazy dorosłych.

Jak jeszcze człowiek może zarazić się glistami?

Kolejnym sposobem przeniesienia do swojego organizmu jaj z agresywną formą pasożyta jest spożywanie niemytych warzyw, owoców, żucie traw itp. Glistami można zarazić się również jedząc skażone mięso niepoddane niezbędnej obróbce termicznej.

Objawy glistnic

Glistnica może objawiać się u człowieka w następujących formach:

  • Postać bezobjawowa – gdy obecność pasożyta jest ujawniana przypadkowo, podczas standardowych badań lub jeśli wśród członków rodziny została zdiagnozowana toksokaroza. Choroba w formie uśpionej może ulec reaktywacji, jeśli system immunologiczny będzie się zmagał z innym przeciwnikiem (infekcją), co może pogarszać rokowania i utrudniać wyzdrowienie
  • Postać utajona – charakteryzuje się objawami uznawanymi powszechnie za grypopodobne, co utrudnia diagnozę i przedłuża leczenie.
  • Postać zlokalizowana – następuje, gdy larwa glisty osiedliła się w którymś z narządów wewnętrznych powodując upośledzenie tego organu. Pasożyt może wywoływać duży wachlarz objawów chorobowych i poważnych dla zdrowia efektów
  • Zespół larwy trzewnej – to szereg objawów spowodowanych przemieszczaniem się i migracja pasożyta. W zależności od miejsca, gdzie przebywa pasożyt, powoduje on zmiany chorobowe w tym rejonie.

W jaki sposób zarażają się glistnicą zwierzęta towarzyszące?

Zwierzęta zarażają się glistami głównie drogą pokarmową, choć wyjątek stanowią psy, które mogą paść ofiarą pasożyta na etapie życia prenatalnego.

Jak najczęściej dochodzi do infestacji?

  • Poprzez spożycie gleby zabrudzonej jajami pasożyta (wylizywanie łap, sierści)
  • Spożywanie odchodów chorych zwierząt
  • Zjadając żywność skażoną jajami pasożytów
  • Drogą laktogenną, gdy chora matka karmi swój miot
  • Spożywając mięso upolowanej ofiary, która była żywicielem przypadkowych pasożyta.

Profilaktyka lepsza niż leczenie

Z całą pewnością jednym z najlepszych sposobów na unikniecie infestacji pasożytem, jakim jest glista psia i kocia jest systematyczne odrobaczanie psa i kota oraz staranne sprzątanie po swoi pupilu, by nie dopuścić do rozszerzania chorób.

Nasi klienci