Dodano: 15.12.2021, Kategorie: Porady i Ciekawostki, Psy
Tęgoryjec psi – groźny pasożyt jelitowy
Tęgoryjec psi Ancylostoma caninum to drugi pod względem występowania pasożyt wewnętrzny atakujący zwykle zwierzęta mięsożerne, takie jak psy i koty. Jeszcze do niedawna tęgoryjec był pasożytem występującym głównie w państwach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym, lecz rozwinięta turystyka naszych rodaków w ciepłe rejony świata wraz ze zwierzętami domowymi oraz stale ocieplająca się pogoda w Polsce sprawiły, iż pasożyt ten jest coraz częściej diagnozowany u psów w naszym kraju.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat sposobów zarażania zwierząt tęgoryjcem psim oraz symptomów pozwalających rozpoznać inwazję tego endopasożyta u psa.
Tęgoryjec psi
Tęgoryjec psi należy do rodziny obleńców i zaliczany jest do gromady nicieni. Robak jelitowy występuje w barwie szaro-czerwonej, a osiąga rozmiary od 9 do 15 milimetrów. Pasożyt żywi się krwią swego gospodarza. Pobiera ją za pomocą aparatu gębowego wyposażonego w ostre haczyki, którymi przytwierdza się do błony śluzowej jelita cienkiego żywiciela.
Na terenie Europy występują trzy rodzaje tęgoryjców, z czego dwa z nich są w stanie żerować w przewodzie jelitowym psa. Należą do nich Ancylostoma caninum i Uncinaria stenocephala.
W jaki sposób pies zaraża się tęgoryjcem?
Samica tęgoryjca psiego jest niezwykle płodna. Jednego dnia jest w stanie złożyć nawet tysiąc jaj. Inwazyjne formy pasożyta przenikają do otoczenia wraz z kałem chorych osobników.
Po dobie, jeśli tylko w otoczeniu występują sprzyjające warunki atmosferyczne (wilgotność w granicach 75-90% oraz minimalna temperatura 25oC) jaja są już gotowe do przekształcenia się w kolejną formę, larwę.
Zarówno jaja, jak i inwazyjna forma pasożyta – larwa przebywają w glebie, gdzie oczekują na swego przyszłego żywiciela, psa. Dzięki mechanizmowi wylinki larwy są w stanie przeżyć bez pożywienia nawet kilka miesięcy.
Najczęstszym sposobem infestacji pasożytem jest przypadkowe spożycie przez psa jaj lub larw tęgoryjca.
Do zarażenia się robakiem jelitowym wystarczy zabawa patykiem, kopanie dołków w ziemi, wylizywanie brudnego od ziemi futra.
Do zarażenia psa pasożytem może dojść poprzez powłoki skórne. Tęgoryjec przedostaje się do organizmu przez cebulki włosowe lub pory skóry i wraz z naczynkami krwionośnymi przedostaje się do innych części ciała psa: gardła, przełyku i żołądka.
Innym sposobem infestacji jest droga prenatalna i laktogenna, gdy młode zarażają się tęgoryjcem jeszcze na etapie życia płodowego lub po narodzinach, pijąc mleko chorej na robaczycę matki.
Tęgoryjec psi – zagrożenia dla życia i zdrowia psa
Zmasowana inwazja robaków jelitowych ma często dewastujący wpływ na zdrowie i życie zwierzęcia. Do częstych powikłań należą:
- anemia – wyjątkowo niebezpieczna dla szczeniąt
- stany zapalne narządów wewnętrznych – śluzówki jelita cienkiego, płuc
- kaszel
- reakcja alergiczna – związana z zatruciem organizmu produktami metabolizmu pasożyta
- zapalenie płuc
- uszkodzenia skóry
Symptomy towarzyszące inwazji tęgoryjca psiego
- niedokrwistość
- biegunki (z krwią)
- uszkodzenie śluzówki jelita cienkiego
- zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego
- reakcje na tle alergicznym
- krwotok wewnętrzny
Profilaktyka lepsza od leczenia
W myśl złotej zasady, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, opiekunowie psów powinni przyłożyć należytą staranność do regularnego stosowania preparatów odrobaczających u swoich czworonożnych podopiecznych.
Parasol ochronny w postaci leków bójczych dla pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych pozwoli uchronić zwierzęta przed ciężkimi komplikacjami związanymi z inwazją robaków, poprawia komfort ich życia oraz zabezpiecza samych opiekunów i członków ich rodzin przed chorobami pochodzenia zwierzęcego.