Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

XXI Kongres PSLWMZ

25 – 27 października w Warszawie miał miejsce XXI Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ. W imprezie wzięło udział ponad 800 osób.

Podobnie jak w latach ubiegłych Kongres Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt odbył się w Centrum Kongresowym „Gromada” w Warszawie.

W piątek miały miejsce warsztaty. Zajęcia ortopedyczne, okulistyczne, stomatologiczne, endoskopowe i marketingowe oraz z zakresu chirurgii zwierząt egzotycznych poprowadzili znani specjaliści w swoich dziedzinach, m.in. lek. wet. Jacek Garncarz, prof. Janusz Balicki, lek. wet. Wojciech Kowalczyk, prof. Piotr Silmanowicz i dr Jacek Szulc.

Wieczorem tego dnia nastąpiło też oficjalne otwarcie Kongresu, po którym sympozjum na temat „Miejscowe i ogólne środki terapeutyczne w stomatologii małych zwierząt” poprowadził wybrany niedawno prezydent elekt FECAVA dr Jerzy Gawor.

DZIEŃ PIERWSZY

W sobotę o godzinie 9 rozpoczęła się właściwa część Kongresu. Na czterech salach wykładowych odbywały się sesje z zakresu m.in. endokrynologii, behawioru, alergologii, stomatologii, dermatologii, neurologii, okulistyki, medycyny regeneracyjnej i personelu średniego. Prowadziły je prawdziwe znakomitości światowej weterynarii, jak Hans Kooistra, Claude Beata czy Thomas Flegel.

Jedną z gwiazd tegorocznego Kongresu był niewątpliwie wybitny okulista prof. Peter Bedford z Wielkiej Brytanii, którego wykłady cieszyły się ogromną popularnością. Podczas pierwszego wystąpienia wprowadził on słuchaczy w podstawy okulistyki, wprawnie angażując tych, którzy nigdy nie mieli z nią do czynienia. Omówił zasadnicze problemy diagnostyczne i całą gamę metod w badaniu bezpośrednim. – Okulistyka jest bardzo łatwa. Wnętrze oka mówi wszystko o chorobie – mówił. – Nigdy nie śpiesz się z diagnozą – podkreślał. Zwrócił także uwagę na znaczenie personelu, którego rola jest szczególnie istotna w przypadku delikatnego badania okulistycznego. – Dłonie, które kontrolują pacjenta, które zapewniają mu komfort, są nieocenione. Ktoś, kto nazwie psa po imieniu, kto go pogłaszcze i szepnie mu do ucha miłe słowo – mówił.

Zagadnienia stomatologii, a także marketingu w stomatologii weterynaryjnej omówił Brook Niemiec z USA. Podkreślał, że schorzenia jamy ustnej występują najczęściej. Wymagają jednak uświadomienia tego klientom.

– Zwierzęta jedzą i odczuwają przy tym ogromny ból. Właściciel tego nie widzi, bo przecież jego pupil cieszy się na widok miski – mówił. – W edukację klientów musi zaangażować się cały personel. Wyjaśnić, dlaczego zwierzę potrzebuje leczenia i dlaczego będzie to tyle kosztować – podkreślał.

Wśród prelegentów nie zabrakło też najlepszych polskich specjalistów. Dr Joanna Karaś-Tęcza, dr Dorota Pomorska-Handwerker oraz prof. Jarosław Popiel poprowadzili sesje alergologiczne i dermatologiczne.

Po zakończeniu wykładów odbyło się walne zebranie członków PSLWMZ, na którym dokonano wyboru nowych władz. Prezesem elektem został Jacek Szulc, dotychczasowy członek zarządu. Ustępujący prezes prof. Roman Aleksiewicz przekazał władzę dotychczasowemu prezesowi elektowi dr. Zbigniewowi Blimke, który będzie sprawował urząd przez kolejne 3 lata.

Dzień pierwszy Kongresu zakończył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono m.in. nagrody dla najlepszych golfistów, których wyłonił II Turniej o Puchar Prezesa PSLWMZ odbywający się w dzień przedkongresowy. Wygrał Mirosław Pisarski, drugi był Jacek Szulc, trzecie miejsce przypadło zaś Andrzejowi Czyżakowi.

DZIEŃ DRUGI

Tematyka niedzielnych wykładów zawęziła się. Sesję neurologiczną poprowadził Thomas Flegel, który omówił m.in. zagadnienie sterydozależnego zapalenia opon mózgowych i mózgu, a także nieinfekcyjne zapalenia mózgu i opon mózgowych psów. Marcin Wrzosek poprowadził zaś wykład na temat różnicowania drgawek i nowych metod leczenia padaczek.

W sesji okulistycznej Petera Bedforda, który omówił jaskrę i choroby siatkówki, wspomagał Jacek Garncarz wykładem „Diagnostyka różnicowa objawów klinicznych chorób narządu wzroku u małych zwierząt”.

Brook Niemiec omówił szeroko choroby przyzębia, a na koniec, wraz z Jerzym Gaworem i Katarzyną Jodkowską poprowadził interaktywną sesję na temat chirurgii stomatologicznej.

Zagadnienia medycyny regeneracyjnej poruszyli Julien Troillet, Sune Jarre, Julio Reinecke i Katie Kangas.

Sesję Endokrynologiczną poprowadzili zaś Annemarie Voorbij, która przedstawiła wykład „Zaburzenia hormonu wzrostu u psów: akromegalia i niedoczynność przysadki”, a także Hans Kooistra, który omówił nowotwory tarczycy oraz pierwotny hiperaldosteronizm u kotów. – Mechanizm powstawania hipertyreoidyzmu jest ciągle nieznany. Mimo iż dotyczy on ok. 90% kotów – mówił, zwracając uwagę na czynniki zwiększające ryzyko jego wystąpienia, jak puszkowane jedzenie, żwirek i preparaty przeciwpasożytnicze.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Kongres cieszył się sporym zainteresowaniem. Centrum Konferencyjne „Gromada” odwiedziło w sumie ponad 800 osób. Kolejna edycja już za rok. (MC)

Nasi klienci