Dodano: 24.03.2019, Kategorie: Inne
Mastocytoma, czyli guz z komórek tucznych
Pacjent:
Pies, labrador retriever, kastrowana samica, 8 lat.
Wywiad:
Pacjent skierowany na konsultację onkologiczną z rozpoznaniem histopatologicznym usuniętego guza skórnego: mastocytoma G2. Po 4 tygodniach od pierwszego zabiegu nowy guz średnicy 2 cm. Guz usunięto, zalecono chemioterapię. Ze względu na brak zgody właścicieli na leczenie wykonywano regularne kontrole: po 2 mies. od zabiegu w THERIOS stwierdzono niewielkie guzki przerzutowe w płucach, po kolejnym miesiącu pojawił się nowy guz skórny.
Badanie kliniczne:
Pod pachą twardy guz, bolesny, zaczerwieniony, o podwyższonej temperaturze miejscowej, w kilku miejscach widoczne pęknięcia z sączącym się surowiczo-krwistym płynem. Temp. wewnętrzna 39,7°C. Pacjentka osłabiona. Pobrano krew do badań oraz wykonano biopsję cienkoigłową z guza.
Badania dodatkowe:
Morfologia krwi: RBC 5,96 T/l (5,5-8,5), Ht 46,8% (37-55), Hb 13,8 g/dl (12-18), MCV 78,6 fl (60-77), MCH 23,2 pg (18,5-30), MCHC 29,6 g/dl (30-37,5), płytki krwi: 240 G/l (175-500), WBC 9,95 G/l (5,5-16,9).
Badanie cytologiczne bioptatu:
Preparat bogatokomórkowy. Obecne liczne komórki o niskim stosunku wielkości jądra do cytoplazmy (N : C). Jądra okrągłe do owalnych, obecne jąderka, w większości komórek jądra przysłonięte przez ziarnistości. W cytoplazmie komórkowej obecne ziarnistości: okrągłe, drobne, fioletowe; w większości komórek ziarnistość obfita, w niektórych skąpa. Tło preparatu pokryte ziarnistościami. Obecne średnioliczne eozynofile.
Rozpoznanie: Wznowa guza komórek tucznych.
Rokowanie:
Ze względu na zły stan zdrowia pacjentki zalecono eutanazję.
Komentarz:
Mastocytoma, czyli guz z komórek tucznych, jest zaliczany do nowotworów okrągłokomórkowych. Komórki zawierają metachromatyczne ziarnistości bogate w histaminę i heparynę. Cechą charakterystyczną są eozynofile, które występują w sąsiedztwie komórek nowotworowych. Pod wpływem drażnienia mechanicznego możliwa jest degranulacja komórek i miejscowy odczyn zapalny. Guzy z komórek tucznych należy usuwać z dużym zapasem tkanki. Możliwa jest chemioterapia uzupełniająca zabieg.
Autorzy i zdjęcia:
lek. wet. Maja Ingarden, dr n. wet. Jacek Ingarden
Przychodnia Weterynaryjna THERIOS, Myślenice