Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Rak przejściowokomórkowy pęcherza moczowego w badaniu cytologicznym moczu u psa – opis przypadku

Pacjent:

pies, beagle, niekastrowana samica, 11 lat

Wywiad:

pacjent skierowany na konsultację z powodu przewlekłego krwiomoczu. Od kilku dni zwiększone pragnienie i skąpomocz oraz pogorszenie samopoczucia.

Badanie kliniczne:

nastrzykanie błon śluzowych, powiększenie powłok brzusznych.

Badania dodatkowe:

RTG jamy brzusznej:

powiększenie nerek.

USG jamy brzusznej:

obustronne wodonercze. W pęcherzu moczowym polipowaty twór komunikujący się ze ścianą pęcherza w okolicy ujścia moczowodów, z tendencjami do naciekania ściany.

Badanie moczu:

barwa jasnożółta, lekkie zmętnienie, woń swoista; gęstość względna: 1012; pH: 6,0; białko: 2+; hemoglobina i erytrocyty: 3+; glukoza: 1+; osad: krwinki czerwone 10-20 w polu widzenia; krwinki białe 3-5 w polu widzenia, bakterie: nieliczne; bardzo liczne, atypowe jądrzaste komórki nabłonkowe, występujące w małych i dużych skupiskach, od kilkunastu do kilkudziesięciu komórek.

Badanie biochemiczne krwi:

kreatynina 7,3 mg/dl (1,0-1,7); azot mocznikowy 112 mg/dl (9-21);  fosfor 10,1 mg/dl (2,5-6,3).

Badanie cytologiczne osadu moczu: 

Obecne liczne komórki nabłonkowe, występujące w dużych skupiskach – od kilku do kilkudziesięciu. Wyraźna anizocytoza i anizokarioza. Cytoplazma w niektórych komórkach tworzy wąski rąbek, w innych obfita, część komórek zawiera duże wakuole. Chromatyna jądrowa drobno- lub grubosiateczkowa, część komórek zawiera jąderka. W preparacie obecne pojedyncze figury mitotyczne. Zmienny N:C (stosunek jądra do cytoplazmy).

Rozpoznanie:

rak przejściowokomórkowy (transitional cell carcinoma) z wtórną niedrożnością moczowodów i obustronnym wodonerczem.

Autorzy:

lek. wet. Maja Ingarden, dr n. wet. Jacek Ingarden
Przychodnia Weterynaryjna THERIOS, Myślenice

Nasi klienci