Dodano: 31.08.2018, Kategorie: Diagnostyka laboratoryjna
Rak przejściowokomórkowy pęcherza moczowego w badaniu cytologicznym moczu u psa – opis przypadku
Pacjent:
pies, beagle, niekastrowana samica, 11 lat
Wywiad:
pacjent skierowany na konsultację z powodu przewlekłego krwiomoczu. Od kilku dni zwiększone pragnienie i skąpomocz oraz pogorszenie samopoczucia.
Badanie kliniczne:
nastrzykanie błon śluzowych, powiększenie powłok brzusznych.
Badania dodatkowe:
RTG jamy brzusznej:
powiększenie nerek.
USG jamy brzusznej:
obustronne wodonercze. W pęcherzu moczowym polipowaty twór komunikujący się ze ścianą pęcherza w okolicy ujścia moczowodów, z tendencjami do naciekania ściany.
Badanie moczu:
barwa jasnożółta, lekkie zmętnienie, woń swoista; gęstość względna: 1012; pH: 6,0; białko: 2+; hemoglobina i erytrocyty: 3+; glukoza: 1+; osad: krwinki czerwone 10-20 w polu widzenia; krwinki białe 3-5 w polu widzenia, bakterie: nieliczne; bardzo liczne, atypowe jądrzaste komórki nabłonkowe, występujące w małych i dużych skupiskach, od kilkunastu do kilkudziesięciu komórek.
Badanie biochemiczne krwi:
kreatynina 7,3 mg/dl (1,0-1,7); azot mocznikowy 112 mg/dl (9-21); fosfor 10,1 mg/dl (2,5-6,3).
Badanie cytologiczne osadu moczu:
Obecne liczne komórki nabłonkowe, występujące w dużych skupiskach – od kilku do kilkudziesięciu. Wyraźna anizocytoza i anizokarioza. Cytoplazma w niektórych komórkach tworzy wąski rąbek, w innych obfita, część komórek zawiera duże wakuole. Chromatyna jądrowa drobno- lub grubosiateczkowa, część komórek zawiera jąderka. W preparacie obecne pojedyncze figury mitotyczne. Zmienny N:C (stosunek jądra do cytoplazmy).
Rozpoznanie:
rak przejściowokomórkowy (transitional cell carcinoma) z wtórną niedrożnością moczowodów i obustronnym wodonerczem.
- Fot. 1. Osad moczu psa z rakiem przejściowokomórkowym. Barwienie: Hemastain. Pow. 1000x. Zlep komórek nowotworowych. Anizocytoza: różnice w wielkości komórek. Anizokarioza: różnice w wielkości jąder komórkowych. Pleomorfizm jąder: różnice w kształcie. Wakuolizacja cytoplazmy. Pojedyncze jąderka. Słabo zaznaczone granice między komórkami.
- Fot. 2. Osad moczu psa z rakiem przejściowokomórkowym. Barwienie: Hemastain. Pow. 1000x. Zlep komórek nowotworowych. Wyraźna anizocytoza i anizokarioza. W jednej z komórek widoczne skupisko bakterii. Zmienny N:C (stosunek jądra do cytoplazmy), od wysokiego do niskiego. Komórka w trakcie nieprawidłowego podziału (podział jądra bez podziału cytoplazmy).
- Fot. 3. Osad moczu psa z rakiem przejściowokomórkowym. Barwienie: Hemastain. Pow. 1000x. Niewielki zlep komórek nowotworowych. Zmienny N:C, znaczna anizocytoza. Wakuolizacja cytoplazmy: wakuole duże, mogą występować pojedynczo lub wypełniać cytoplazmę, zniekształcając jądro komórkowe. Powstają w wyniku zmian zwyrodnieniowych i obrzęku komórek, spowodowanych toksycznym działaniem moczu.
- Fot. 4. Osad moczu psa z rakiem przejściowokomórkowym. Barwienie: Hemastain. Pow. 1000x. Anizocytoza, anizokarioza, wielokształtność jąder komórkowych, zmienny N:C. Obecna jedna duża komórka dwujądrzasta. Zasadochłonna cytoplazma. Zasadochłonność w przypadku raka przejściowokomórkowego jest zmienna, od lekko- do silnie zasadochłonnej cytoplazmy (do porównania z fot. 3). W jądrach komórkowych widoczne jąderka.
Autorzy:
lek. wet. Maja Ingarden, dr n. wet. Jacek Ingarden
Przychodnia Weterynaryjna THERIOS, Myślenice