Dodano: 04.04.2016, Kategorie: Książki
Pobieranie i przesyłanie materiałów do badań. Próbka moczu
Istnieją różne sposoby uzyskiwania próbki moczu, których wybór zależy od kierunku badania. Jeżeli pełne badanie bakteriologiczne nie jest potrzebne, a zależy nam tylko np. na potwierdzeniu obecności kryształów w osadzie moczu, wystarczy pobrać niesterylną próbkę. W tym celu właściciel zwierzęcia może użyć czystego słoika lub lepiej pojemnika na próbkę moczu. W przypadku suki można posłużyć się łyżką wazową. Pojemnik z pobraną próbką moczu należy jak najszybciej przynieść do lecznicy. Jeżeli jest to niemożliwe, powinien być przechowywany w lodówce. W przypadku samców psów sterylną próbkę można uzyskać za pomocą cewnika.
Pobieranie próbki moczu od psa za pomocą cewnika
Przygotowanie
Wyposażenie:
• zwilżony wacik;
• środek do dezynfekcji skóry na napletku;
• rękawiczki;
• żel;
• sterylny cewnik;
• miska nerkowa do zbierania moczu.
Żeby określić, jak daleko powinniśmy wprowadzić cewnik, należy u stojącego zwierzęcia zmierzyć z boku – z zewnątrz, nie dotykając sierści – odległość między ujściem cewki moczowej a szyjką pęcherza moczowego.
Średnica cewnika powinna być jak najwęższa.
Wykonanie
Zwierzę stoi, a asystentka je przytrzymuje.
Napletek oczyszcza się wilgotnym wacikiem, następnie dezynfekuje.
Końcówkę cewnika należy posmarować żelem (najlepiej mającym działanie znieczulające).
Napletek należy uchwycić palcami, wysunąć prącie, a drugą ręką wprowadzać ostrożnie cewnik. Trzymanie napletka można zlecić asystentce.
W przypadku samców psów przy wprowadzaniu cewnika zdarza się lekki opór w obszarze kości prącia i ewentualnie kolejny w momencie wprowadzania cewnika do pęcherza moczowego. Jeżeli opór jest duży, nie powinno się go pokonywać, używając zbyt dużej siły. Lepiej jest trochę wycofać cewnik i spróbować ponownie wprowadzić go głębiej. Trzeba pamiętać o uprzednio ustalonej długości cewnika, którą można wprowadzić.
Gdy w cewniku pojawi się strumień moczu, należy otworzyć zawór i wylać pierwsze mililitry, ponieważ taki mocz jest zanieczyszczony bakteriami z dystalnych dróg moczowych. Po opróżnieniu pęcherza cewnik można wyciągnąć.
Jeżeli mocz nie leci, mimo że ustalona długość cewnika tkwi w cewce moczowej, dobrze jest podnieść lekko brzuch zwierzęcia, a pęcherz z zewnątrz ostrożnie nacisnąć. Jest to jednak związane z ryzykiem uszkodzenia pęcherza.
Pobieranie moczu u suki za pomocą cewnika
W przypadku suki mocz można pobrać za pomocą wziernika oraz sztywnego lub elastycznego cewnika. Nie jest to jednak proste ze względu na położenie ujścia cewki moczowej!
Przygotowanie
Wyposażenie:
• wilgotny wacik;
• środek do dezynfekcji sromu;
• rękawiczki;
• żel;
• sterylny cewnik (sztywny lub elastyczny, np. cewnik Foleya);
• wziernik plus źródło światła lub otoskop z krótkim, szerokim ujściem;
• miska nerkowa do zbierania moczu.
Wszystkie używane przez nas narzędzia powinny mieć optymalną temperaturę i być odpowiednio nawilżone.
Wykonanie
W przypadku suk ważących powyżej 20 kg przeprowadzenie tego badania powinno być teoretycznie możliwe również bez narzędzi pomocniczych.
Suka stoi, asystentka przytrzymuje jej ogon lekko na boku i zapobiega próbom siadania zwierzęcia.
Czyścimy srom wilgotnym wacikiem, następnie dezynfekujemy.
Należy ostrożnie rozchylić wargi sromowe.
Wziernik/cewnik wprowadzamy najpierw stromo w kierunku dogrzbietowym, a potem w kierunku doczaszkowym, trzymając bliżej górnego spojenia warg sromowych i grzbietowej ściany przedsionka pochwy, żeby nie urażać żołędzi łechtaczki.
Dogrzbietowy kierunek wprowadzanego cewnika należy utrzymać do momentu, aż jego koniec znajdzie się w połowie długości odbytu. Wówczas zmieniamy kierunek na doczaszkowy. Ujście cewki moczowej jest mniej więcej pośrodku „pofałdowanej” tkanki i trzeba go ostrożnie szukać za pomocą cewnika. Jeżeli przesuwanie do przodu napotyka na opór, najprawdopodobniej końcówka cewnika znalazła się w uchyłku błony śluzowej pochwy.
Gdy cewnik znajduje się w pęcherzu, wziernik można powoli wyciągnąć.
Pobieranie moczu u psa przez nakłucie pęcherza moczowego
Łatwiejsze od pozyskiwania moczu za pomocą cewnika (i co do zasady możliwe do wykonania w przypadku wszystkich psów i kotów) jest nakłucie pęcherza moczowego – punkcja. Nakłucie najbezpieczniej wykonać pod kontrolą USG. U każdego zwierzęcia, u którego mocz jest pobierany tą techniką, pęcherz musi być dobrze wyczuwalny palpacyjnie. Przeciwwskazanie dla tej metody to długotrwała hematuria, ponieważ istnieje ryzyko powstania nieszczelności ściany pęcherza w miejscu przebicia igłą i wyciekania moczu do jamy otrzewnowej.
Przygotowanie
Wyposażenie:
• strzykawka o pojemności 5 ml z igłą 22 G;
• środek do dezynfekcji;
• wacik.
Nakłucie pęcherza moczowego można przeprowadzić na stojącym pacjencie lub w pozycji leżącej na grzbiecie.
Nożyczki są potrzebne tylko w przypadku bardzo owłosionych zwierząt, miejsce punkcji dezynfekujemy.
Wykonanie
Należy chwycić pęcherz moczowy od strony doogonowej, a następnie ustabilizować go w taki sposób, żeby się nie wyślizgnął. W przypadku otyłych zwierząt może być to trudne. Drugą ręką wprowadza się igłę pod kątem 45° w kierunku brzuszno-doogonowej części pęcherza moczowego. Nie należy go zbytnio uciskać palcami. Należy aspirować możliwie bez zmieniania ręki.
Następnie pociąga się tłok strzykawki, mając w pogotowiu wacik w razie ewentualnego krwawienia z powłoki skórnej.
Najpierw puszcza się pęcherz, a następnie wyjmuje igłę.
W przypadku otyłych zwierząt wskazana jest kontrola USG, ponieważ trudniej jest chwycić pęcherz.
Pobieranie moczu u kotki i kocura
Sterylne pobranie moczu u kotów jest możliwe za pomocą strzykawki z nałożoną igłą.
Asystentka kładzie kota na boku na stole i mocno trzyma.
Lewą ręką przytrzymuje się pęcherz, który musi być wyczuwalny.
Wbija się igłę doogonowo za lewą ręką i pozyskuje mocz.
W sytuacji, gdy reakcje kota uniemożliwiają wykonanie punkcji lub zakończy się ona niepowodzeniem, można wykorzystać specjalny zestaw, który zawiera niewchłaniający moczu żwirek. Dodatkowo w zestawie znajdują się plastikowa pipeta oraz probówka. Taki zestaw dajemy właścicielowi kota do domu, informując o sposobie pozyskania próbki moczu.
Inną możliwością pozyskania moczu u kota jest manualne opróżnienie pęcherza. Masując ostrożnie pęcherz ręką, można przemieścić mocz w kierunku ujścia i pozyskać jego próbkę.
Cewnikowanie kotki najłatwiej wykonać, gdy jest ona położona na boku (zwierzę w sedacji). Ujście cewki moczowej znajduje się pośrodku na dolnej ścianie pochwy.
Pobieranie moczu u kocura z zatkaną cewką moczową
W przypadku zwierząt, które nie kwalifikują się do znieczulenia ogólnego, można spróbować cewnikowania bez sedacji, po podaniu środka przeciwbólowego i/lub środka spazmolitycznego. Cewnikowanie stosuje się nie tylko w celu pobrania moczu; jest ono również wykorzystywane w diagnozowaniu zatkania cewki moczowej przez kamienie. Istnieją specjalne cewniki „Tomcat”, które mają otwór z przodu, stosowane w przypadku chorób układu moczowego.
Zwierzę znajduje się w pozycji leżącej na grzbiecie, asystentka przyciąga do przodu kończyny tylne. To ułatwia wprowadzenie cewnika, który należy wsuwać, lekko nim obracając i używając przy tym obficie żelu anestezjologicznego.
Napletek należy odsunąć, a prącie przytrzymać kciukiem i palcem wskazującym, jednocześnie przesuwając je ku tyłowi. Praworęczne osoby wykonują to lewą ręką.
Najpierw przesuwa się cewnik pod kątem 45° w kierunku dogrzbietowym, a potem równolegle do kręgosłupa.
Można najpierw nakłuć pęcherz, co często ułatwia wsuwanie cewnika.
Pomocne wskazówki
W przypadku dużych psów nakłucie pęcherza moczowego można przeprowadzić w pozycji stojącej. Stół należy ustawić możliwie najwyżej. Jeżeli osoba stojąca po drugiej stronie zwierzęcia chwyci fałd skóry nad grzbietem psa i pociągnie do góry, i na bok, to lekarz będzie miał dobry dostęp podczas punkcji.
Analizując próbkę moczu, należy pamiętać, ze w moczu pobranym przez nakłucie prawie zawsze jest wyższe stężenie erytrocytów.
Do wszystkich technik pozyskiwania moczu odnosi się zasada: „Jeżeli poprzez infuzję lub diurezę lekarz miał wpływ na stan wypełnienia pęcherza, ciężar właściwy moczu nie jest miarodajny. Próbkę należy pozyskiwać przed podjęciem tych działań”.
Autorzy:
Anja Damm, Dirk Zinsen
Artykuł jest fragmentem książki „Techniki pracy w lecznicy małych zwierząt”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2016.